"Pan Tadeusz" w całej Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w sobotę w Warszawie "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywać się będzie publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.

"O wiosno, kto ciebie widział wtenczas w naszym kraju/ Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju/ O wiosno, kto cię widział, jak byłaś kwitnąca/ zbożami i trawami, a ludźmi błyszcząca/ obfita we zdarzenia, nadzieją brzemienna/ ja ciebie dotąd widzę piękna maro senna./ Urodzony w niewoli, okuty w powiciu/ ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu" - czytał prezydent Komorowski fragment z 11 księgi "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W warszawskim Ogrodzie Saskim koło sadzawki z fontanną zebrało się wielu warszawiaków, chcących uczestniczyć w "Narodowym Czytaniu +Pana Tadeusza+".

"200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji, +Pana Tadeusza+, chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności +Pan Tadeusz+ i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały" - mówił prezydent.

"Dzisiaj zachęcam i zapraszam do narodowego, a więc wspólnego czytania +Pana Tadeusza+, do wspólnego czytania od Tatr po Bałtyk, od Odry aż po Bug, a nawet i dalej, sięgając także i do terenów znad Niemna, tych gdzie nasza wyobraźnia lokuje Soplicowo" - dodał Komorowski.

Po wystąpieniu prezydenta Andrzej Seweryn rozpoczął czytanie "Inwokacji" otwierającej pierwszą księgę poematu. Kolejne księgi czytać będą: Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohdziewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Antoni Pawlicki. Ostatnią, dwunastą księgę przeczyta Andrzej Seweryn. Czytanie ma zakończyć się o 1.30 w nocy. Tło muzyczne dla lektury tworzy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński.

Równolegle z inauguracją "Narodowego czytania +Pana Tadeusza+" w Warszawie akcja głośnej lektury narodowego poematu rozpoczęła się w około 60 polskich miastach i miejscowościach. Każdy z ośrodków realizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie "Narodowego czytania". W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. W sobotę w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie, na rynkach, skwerach, w parkach usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach. Niektóre miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu obejmie ona też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki czy szpitalach.

Do udziału w projekcie zgłosiły się m.in: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Ciechanów, Ciechocinek, Częstochowa, Elbląg, Jelenia Góra, Kalisz, Kazimierz Dolny, Kielce, Koszalin, Kraków, Łagiewniki, Łódź, Malbork, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Oświęcim, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Wieluń, Zamość i Zakopane.

Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie +Pana Tadeusza+", aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury - najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.

Z okazji akcji o zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana będzie księga poematu wraz z datą i nazwą akcji. Ponadto w niedzielę w godz. 13-17 dla wszystkich chętnych Pałac Prezydencki otworzy swoje podwoje. Zwiedzający będą mogli zobaczyć miejsca, w których polscy prezydenci przyjmowali głowy państw, spotykali się z wybitnymi osobistościami i wypełniali codzienne obowiązki. W Pałacu Prezydenckim można będzie zwiedzić między innymi Salę Kolumnową, Salę Chorągwianą, Salę Obrazową, Sień Główną i Kaplicę.

Zwiedzający będą mogli także obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi, na którą składają się m.in. karta z rękopisu "Pana Tadeusza", pióro poety, list autora do Zygmunta Krasińskiego z 1844 r. oraz ilustracje do poematu autorstwa Michała Elwiro Andriollego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości