Święto chórów

Zespoły z Kanady, Ukrainy, Czech i Polski wezmą udział w 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych, który rozpocznie się 20 listopada w Poznaniu. Festiwalowe występy zaplanowano w miejscowościach całego regionu.

poznanskieslowiki Ave Maria - Poznańskie Słowiki

Uczestnicy wydarzenia upamiętnią specjalnym koncertem pamięć zmarłego w czerwcu twórcy i dyrygenta chóru "Poznańskie Słowiki" Stefana Stuligrosza. Organizatorem festiwalu jest Poznański Chór Chłopięcy. Koncerty odbywać się będą w Poznaniu, Pniewach, Turku, Lusowie i Szamocinie.

"Ideą festiwalu jest propagowanie najpiękniejszej muzyki w wykonaniu chórów chłopięcych. Chóralistyka jest unikatowym sposobem muzykowania, chcemy zapoznawać publiczność w Wielkopolsce z wykonawcami z różnych stron świata. Wszystkie zespoły, które zaprosiliśmy do Poznania spotkaliśmy już na innych festiwalach lub koncertach" - powiedziała w poniedziałek PAP wicedyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego Joanna Theuss.

Do Poznania przyjedzie Chór Chłopięcy "Amabile" z Kanady, Czeski Chór Chłopięcy, Chór Chłopięcy "Dzwoneczek" z Ukrainy, uczestnikiem wydarzenia, poza gospodarzami, będzie też Chór Chłopięco-Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki".

"To pierwszy festiwal, który odbywa się po śmierci prof. Stefana Stuligrosza. 22 listopada zaplanowaliśmy dedykowany mu koncert +Pomiędzy niebem a ziemią+. Wystąpią na nim +Poznańskie Słowiki+ pod dyrekcją Macieja Wielocha. Repertuar koncertu oparty będzie o utwory wykonywane przez chór jeszcze pod dyrekcją prof. Stuligrosza" - powiedziała Theuss.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą dwa zespoły, prezentujące muzykę vocal play: Audiofeels oraz ukraiński sekstet ManSound.

"Członkowie obu zespołów wywodzą się z chóralistyki chłopięcej. Muzyka jaką wykonują odbiega repertuarowo od tego, co zaprezentują uczestniczące w festiwalu chóry, ale ich występy już cieszą się dużym zainteresowaniem" - powiedziała Theuss.

Festiwal będzie połączony z akcją charytatywną, podczas której organizatorzy, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkopolan Bona Fide, będą przeprowadzać zbiórki pieniędzy na leczenie dwóch sióstr, które chorują na mukowiscydozę.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie wykonanie "Mesjasza" Georga Friedricha Haendla z udziałem uczestników festiwalu, pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Koncert odbędzie się 25 listopada w kościele Franciszkanów w Poznaniu.

Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych jest kontynuacją festiwali zapoczątkowanych w latach 60. XX w przez Jerzego Kurczewskiego - założyciela Poznańskiego Chóru Chłopięcego. IX edycja festiwalu miała miejsce w 2010 roku.

Organizujący wydarzenie Poznański Chór Chłopięcy został założony w 2003 roku. Nawiązuje do tradycji zespołu założonego przez Jerzego Kurczewskiego w 1945 roku. Koncertuje na całym świecie, brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, nagrał wiele płyt. W latach 1992-2003 działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy-Polskie Słowiki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama