Przegląd filmów "Drogi do wolności"

"Niepokonani" Petera Weira czy głośna "Róża" Wojciecha Smarzowskiego - to tylko niektóre filmy, które będzie można od poniedziałku do piątku oglądać w kinie Światowid w Katowicach w ramach przeglądu pod hasłem "Drogi do wolności".

Przegląd organizują wspólnie kino Światowid i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

"Grudzień to miesiąc szczególny w historii Polski. Wielokrotnie radość Bożego Narodzenia przygłuszały narodowe tragedie, jak wydarzenia na Wybrzeżu w 1970 r., czy stan wojenny, który spowodował śmierć niewinnych ludzi w kopalni Wujek właśnie w Katowicach" - powiedziała PAP rzeczniczka katowickiego IPN Monika Kobylańska.

"Filmy wybrane do przeglądu traktują o bolesnych okresach z historii Polski, pozwalają w szerszym kontekście spojrzeć na istotę systemu totalitarnego oraz na postawy ludzi niezłomnych, którzy w różnych okresach, w bardzo różnych sytuacjach - od Sybiru po warszawskie kazamaty - potrafili udowodnić, że są takie wartości, nierozerwalnie powiązane z narodem i ojczyzną, których nawet śmierć nie przezwycięża" - dodała.

Przegląd zainauguruje film "Generał Nil" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, potem będzie można zobaczyć także "Niedzielne igraszki" Roberta Glińskiego, "Niepokonanych" Petera Weira, "80 milionów" Waldemara Krzystka i "Różę" Wojciecha Smarzowskiego. W programie przeglądu znalazł się też film Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego oraz "Kret" Rafaela Lewandowskiego.

Dla zorganizowanych grup szkolnych, po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji, wstęp jest wolny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama