31,5 tys. zł przyniosła dotychczas zbiórka funduszy na film o rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze ruchu oporu, uciekinierze z Auschwitz, zgładzonym przez komunistów - podało stowarzyszenie Auschwitz Memento, które chce zrealizować dokument.
Koszt realizacji filmu na ok. 215 tys. zł oszacował szef rady programowej stowarzyszenia Bogdan Wasztyl.
W 2006 r. Ryszard Bugajski wyreżyserował telewizyjny spektakl "Śmierć rotmistrza Pileckiego" - artystyczny zapis ostatnich miesięcy życia rotmistrza. Stowarzyszenie zamierza natomiast zrealizować pełnometrażowy dokument o jego życiu i działalności.
Auschwitz Memento promuje pomysł m.in. poprzez stronę internetową projektpilecki.pl oraz profil na portalu Facebook. Aby rozpropagować akcję organizuje także wyprawę szlakiem ucieczki rotmistrza oraz dwóch współwięźniów związanych z ruchem oporu - Edwarda Ciesielskiego i Jana Redzeja, z niemieckiego obozu Auschwitz. Polacy uciekli w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
Stowarzyszenie przyjmuje już zgłoszenia do udziału w wyprawie. Jej uczestnicy wyruszą z Oświęcimia 26 kwietnia. Przejdą przez Alwernię i Wieliczkę do Nowego Wiśnicza, gdzie dotrą 2 maja. "Może znajdą na trasie jakieś ślady (bohaterów z 1943 r. - PAP), może poznają potomków rodzin, które pomagały uciekinierom z Auschwitz. Śmiałkom towarzyszyć będzie nasza ekipa filmowa" - podało stowarzyszenie.
Stowarzyszenie rozpoczęło publiczną zbiórkę funduszy na film jesienią ubiegłego roku. "Wierzymy w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność. (...) Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem" - apelował wówczas Wasztyl.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełną dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, ingerowano w jej życie, próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie - każdy na swój sposób - starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia.
Stowarzyszenie zrealizowało już m.in. film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 r., "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Spotkania", którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.