Czyli Hollywood, mityczna siedziba antycznych bogów, Biały Dom i terroryści…
We wchodzącym dziś na nasze ekrany filmie "Olimp w ogniu" rywalizują ze sobą skazany na zapomnienie były agent Secret Service, uśpiony od wielu dekad agent wroga, zdradziecki urzędnik rządowy oraz śmiertelnie niebezpieczna grupa perfekcyjnie wyszkolonych, północnokoreańskich terrorystów, którzy przejmują kontrolę nad Białym Domem, biorąc prezydenta Stanów Zjednoczonych jako zakładnika
Scenariusz filmu, w którym Biały Dom pada ofiarą ataku, stając się prawdziwą strefą wojny, zaskoczył i zaszokował reżysera Antoine’a Fuqua. Twórca "Dnia próby" szybko jednak zrozumiał, że to właśnie on musi opowiedzieć tę historię na dużym ekranie.
- Wiedziałem, że mam przed sobą niezwykły potencjał - wspomina znany ze swoich bezkompromisowych filmów Antoine Fuqua, który wcześniej wyreżyserował m.in. kostiumowego "Króla Artura", czy wojenne "Łzy słońca".
- Tytuł przywodził mi na myśl Imperium Rzymskie oraz koncepcję tworzenia mitu. Góra Olimp to tradycyjnie siedziba greckich i rzymskich bogów. Jest symbolem nieskończonej władzy. W naszym filmie Biały Dom rozpada się wręcz na kawałki. Wielkie Imperium Rzymskie to Ameryka, której największy symbol właśnie upada. Samo myślenie o tym projekcie sprawiało, że cieszyłem się jak małe dziecko. Właśnie dla takich momentów zostałem reżyserem filmowym – dodaje Fuqua.
Występujący tu w głównej roli Gerard Butler mówi: - Kiedy dorastałem, czarnymi charakterami w kinie byli Rosjanie. Teraz musiała to być Korea Północna. A po tym, co stało się w amerykańskiej ambasadzie w Libii, wszyscy jesteśmy świadomi, że w każdej chwili możemy paść ofiarą ataku…
W pozostałych rolach występują m.in. Aaron Eckhart, Melissa Leo, Angela Bassett, Radha Mitchell, Ashley Judd i Morgan Freeman, który wciela się tu w przewodniczącego Izby Reprezentantów. Kiedy prezydent i wiceprezydent znajdują się w rękach terrorystów, władzę musi przejąć właśnie on.
- To klasyczne, tradycyjne kino akcji, takie filmy zawsze fajnie się kręci - opowiada Freeman. - W prawdziwym życiu niewielu ludzi może stać się bohaterami (...) Filmy dają nam tę możliwość - dodaje Freeman.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.