Ostatni musical lubelskiego teatru ITP "Prawdziwa historia człowieka z La Manchy" podbił serca publiczności. Aktorzy zbierają środki na nagranie płyty CD z utworami ze spektaklu. Dzięki platformie społecznego finansowania inicjatyw kulturalnych wspieramkulture.pl każdy może zostać mecenasem sztuki.
Serwis www.wspieramkulture.pl działa od grudnia 2012 roku. To pierwszy w Polsce projekt społecznego finansowania inicjatyw kulturalnych. Artyści, którzy chcą wydać książkę, nagrać płytę, zorganizować festiwal, koncert czy edukacyjną wycieczkę po mieście lub mają pomysł na inne ciekawe przedsięwzięcie kulturalne, a brakuje im pieniędzy, logują się na stronie i krótko opisują swój pomysł. Kto chce, wspiera wybraną inicjatywę finansowo, przelewając na konto danej grupy dowolną ilość pieniędzy. W zamian otrzymuje drobny upominek i coś więcej niż prezent – satysfakcję, że dzięki kilku kliknięciom myszki i niewielkim nakładom finansowym został mecenasem sztuki.
Portal działa na zasadzie „wszystko albo nic” – jeżeli grupa w oznaczonym terminie nie uzbiera określonej na początku akcji kwoty, wszystkie wpłacone środki wracają na konta darczyńców. Jak do tej pory na wspieramkulture.pl zarejestrowały się cztery grupy z Lublina, jednej udało się zebrać niezbędne fundusze, wśród pozostałych trzech czekających wciąż na wsparcie jest związany z KUL-em, największy w Polsce studencki teatr muzyczny ITP.
Opowieść na wieczór
Od 2001 roku młodzi, zafascynowani teatrem studenci ze wszystkich lubelskich uczelni co roku zapraszają widzów na nowe przedstawienie. Już niedługo zobaczyć będzie można widowisko plenerowe przygotowane z okazji 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko.
Premiera „Prawdziwej historii człowieka z La Manchy” odbyła się w listopadzie ubiegłego roku i była trzynastym musicalem w historii tej lubelskiej grupy. Zanim spektakl zejdzie z afisza, studenci chcą utrwalić na płycie CD piosenki z musicalu o Don Kichocie, bo ITP, jak każda studencka grupa, to nieustanna wędrówka ludów – ciągle pojawiają się nowe twarze, a ci, którzy studia już ukończyli, z nostalgią odchodzą. Spektakl dziś jest, a jutro go nie ma, jeśli więc uda nam się nagrać płytę, to coś po nim zostanie dla nas i dla publiczności – mówi Kacper Kubiec, student pedagogiki i aktor teatru ITP.
Spektakl z sercem
Nad piosenkami do spektaklu młodzi aktorzy pracowali już rok przed premierą. I choć nie są profesjonalistami, trenowali pod okiem najlepszych specjalistów w zakresie śpiewu i emisji głosu, a warsztat aktorski ćwiczyli na wielogodzinnych próbach. Wszystko po to, by wystawiane przedstawienie i, jak wierzą, nagrana płyta były prezentacją twórczości najwyższej klasy.
- Włożyliśmy w ten spektakl bardzo dużo serca, te piosenki to nie zlepek słów podłożonych pod melodię, ale opowieść – mówi Kacper i dodaje, że na pewno dobrze będzie się ich słuchało podczas wieczorów spędzonych w domu i długich podróży samochodem.
Dla ludzi takich jak aktorzy z ITP – twórców pomysłowych, zdolnych i pozbawionych stałych źródeł finansowania wspieramkulture.pl jest szansą na wypromowanie konkretnego artystycznego projektu i zebranie na niego niezbędnych środków. Zaletą programu jest fakt, iż darczyńca wspiera konkretne, wybrane przez siebie przedsięwzięcie. Nagrywa płytę razem z nami, ma świadomość, że dzięki jego wpłacie choćby pięciu złotych udało się tę płytę nagrać – mówi Kacper i dodaje:
– To nie jest włożenie pieniędzy w instytucję, która nie wiadomo co z nimi zrobi. Nagrywać płytę z ITP wspomagając teatr na wspieramkulture.pl można do końca tygodnia, a rejestrować się na stronie programu cały czas. Być może pokonując w ten sposób bariery finansowe, uda się rozbudzić kulturalny potencjał Lubelszczyzny.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.