"Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa, uhonorowana Nagrodą Dziennikarzy na ubiegłorocznym Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", trafi 14 czerwca do kin. W obsadzie są m.in. Wojciech Mecwaldowski, Piotr Głowacki i Magdalena Różańska.
"Wzruszająca, a równocześnie pełna humoru historia dwóch braci, Jacka (Głowacki) i Tomka (Mecwaldowski)" - tak zapowiada film jego dystrybutor. Życie Tomka zmienia się za sprawą Magdy (Różańska), dziewczyny z sąsiedztwa. Każde z nich było zamknięte w swoim świecie - dopóki się nie spotkali.
Samotni, każdy na swój sposób, i wyalienowani są wszyscy troje bohaterowie tego filmu. Jacek i Tomek mieszkają w wieżowcu, jednym z wielu na betonowym osiedlu. Tomek cierpi na zespół sawanta, specyficznej dysfunkcji mózgu, która izoluje go od otoczenia. Jacek, aby lepiej opiekować się bratem, pracuje w domu.
Zwykle bracia są nierozłączni, jednak gdy Jacek musi spotkać się z kimś w sprawach zawodowych, zostawia brata pod opieką antypatycznej sąsiadki z piętra, Kwiatkowskiej. Pewnego dnia, kiedy Kwiatkowska nie może pilnować Tomka, a Jacek musi wyjść z domu, Tomkiem zajmuje się tajemnicza nowa lokatorka, Magda.
"Ktoś może powiedzieć, że to film o miłości, ktoś inny, że o samotności. Dla mnie jest to film o wyobraźni. O tym, co siedzi w naszych głowach, ale nie możemy o tym mówić, bo czasami nie wypada albo się boimy" - tak opisał tę historię Mecwaldowski.
W drugoplanowych rolach wystąpili m.in.: Teresa Sawicka, Eryk Lubos, Olga Bołądź i Magdalena Popławska. Według Lubosa, "Dziewczyna z szafy" to "piękna historia o braterskiej miłości". "Piękny scenariusz, bardzo długo i pieczołowicie pieszczony. I dopieszczony - co widać na ekranie. Kocham ten rodzaj inności, jaki posiadają bohaterowie tego filmu. Bardzo mocno walczą o to, żeby zachować swój rdzeń indywidualności" - powiedział aktor.
"Dziewczyna z szafy" to produkcja Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, a scenografii Andrzej Haliński.
Bodo Kox (ur. 1977 we Wrocławiu), dla którego jest to kinowy debiut (wcześniej reżyser kręcił filmy offowe), zdobył za "Dziewczynę z szafy" kilka ważnych nagród. W ubiegłym roku przyznano mu za ten film Nagrodę im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" dla debiutujących reżyserów.
Na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie "Dziewczynę z szafy" uhonorowano z kolei: Nagrodą Dziennikarzy, Jantarem za najlepszą rolę męską dla Mecwaldowskiego - "za przejmujące studium postaci, powściągliwość i precyzję", a także Nagrodą Jury Młodzieżowego "za twórcze poszukiwanie formy, aby w przekonujący sposób opowiedzieć o inności, pokrewieństwie dusz i odpowiedzialności za drugiego człowieka, z którym nierzadko trudno znaleźć wspólny język i nić porozumienia".
Kox wyreżyserował "Dziewczynę z szafy" na podstawie własnego scenariusza.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.