Złote Zbyrkadła czyli główne trofea Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych zostały w środę przyznane najlepszym muzykom ludowym. Konkurs towarzyszył 45. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
W kategorii kapel Złote Zbyrkadła otrzymały dwa zespoły: kapela Stanisława Styrczuli-Maśniaka z Kościeliska oraz Kapela ze Studia Folkloru Etnos z Macedonii. W kategorii solistów instrumentalistów główna nagrodę wygrał Danijel Loboda z zespołu Arija z Serbii. Najlepszą śpiewaczką okazała się Maria Motyka z zespołu Istebna z Istebnej, a w kategorii zespołów śpiewaczych Złote Zbyrkadło przypadło również zespołowi z Istebnej.
Jury konkursu przyznało ponadto nagrodę specjalną "Sabałowe gęśle" dla najlepszego instrumentalisty za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru dla Hristo Midjurov z zespołu Gaidunitsa z Bułgarii.
W konkursie wzięło udział 14 kapel, 11 instrumentalistów, 9 śpiewaków oraz 13 grup śpiewaczych. Ludowych muzyków oceniała profesjonalna komisja pod przewodnictwem prof. Bernarda Garaja ze Słowacji.
Podczas trwającego od poniedziałku konkursu, dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się najbardziej egzotyczna grupa biorąca udział w festiwalu, czarnoskórzy muzycy z afrykańskiego Beninu. Afrykańczycy zachwycili zakopiańską publiczność wyrazistą grą na bębnach, a także zadziwiającą grą na własnych ciałach. Spory aplauz wzbudził też ich charakterystyczny śpiew. Za występ jury przyznało Afrykańczykom wyróżnienie.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich potrwa do piątku. Wówczas dowiemy się któremu z zespołów przypadnie Złota Ciupaga. W festiwalu biorą udział zespoły z Bułgarii, Chorwacji, Cypru Północnego, Czech, Węgier, Macedonii, Rumunii i Rosji, a także grupa górali polskich z Kanady. Z Polski na festiwal zakwalifikowały się zespoły: Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju, Zespół Regionalny Regle im. Jana Jędrola z Poronina, Zespół Regionalny Istebna z Istebnej oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka z Przemkowa.
Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad imprezą objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat medialny nad imprezą.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.