Londyńska sztuka o polskim świętym

Specjalizujący się w tematyce religijnej zespół teatralny Ten Ten na londyńskim West Endzie w teatrze Leicester Square wystawił sztukę Davida Goodersona "Kolbe's Gift" (Dar Kolbego). Inscenizacja jest wystawiana tylko przez tydzień, a bilety są wyprzedane.

Bohaterem jest Franciszek Gajowniczek, któremu święty Maksymilian uratował życie w Auschwitz w 1941 r. zgłaszając się dobrowolnie za niego na śmierć głodową w karcerze. Gajowniczek będący w sztuce w podeszłym wieku w rozmowie z dziennikarzem usiłuje rozliczyć się z daru życia otrzymanego w tak niezwykłych okolicznościach.

"To trudny temat, ale niezwykła historia. W tak ciemnym miejscu, jak Auschwitz znalazł się ktoś zdolny do tak niezwykłej ofiary za drugiego człowieka. Kolbe nie był przy tym cichym i skromnym duchownym, lecz człowiekiem bardzo inteligentnym o cechach przywódczych" - powiedział o nim w rozmowie z BBC Martin O'Brien - dyrektor artystyczny teatru Ten Ten.

"Franek zawsze sądził, że został ocalony przed śmiercią z jakiegoś powodu. Zanim nie wyszedł z Auschwitz miał poczucie, że jego życie nie ma większego sensu. Po wojnie zmagał się ze świadomością, że życie zostało mu darowane i chciał mu nadać znaczenie. To ogólnoludzki dramat poszukiwania sensu życia, moralnego kompromisu w nieludzkiej sytuacji" - wyjaśnia.

Akcja sztuki rozgrywa się w domu Franciszka i Leny Gajowniczków w 1971 roku (roku, w którym Maksymilian Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI), ale aktorzy odtwarzają epizody z okupowanej Warszawy 1940 roku, Auschwitz i tzw. referendum (3 x TAK) z 1947 roku.

Inscenizacja wywołała duże zainteresowanie postacią franciszkanina (1894-41), kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1982 r. Wokół przedstawienia organizowane są różne imprezy przybliżające postać męczennika m.in. wystawa fotograficzna w pobliskim kościele Notre Dame de France, dyskusja publiczna z udziałem aktorów i księży, film krótkometrażowy i publikacja dla szkół.

Ten Ten jest wielokrotnie nagradzaną za artystyczne osiągnięcia teatralną trupą działającą od 2007 r. Oprócz tradycyjnych przedstawień teatralnych organizuje warsztaty teatralne, przedstawienia dla szkół i więzień.

"Dar Kolbego" miał swoją premierę we wrześniu 2006 r. w teatrze Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie w wykonaniu trupy teatralnej New Farnham Actors' Repertory.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama