Pos. Jerzy Polaczek (PiS) wystąpił do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego z inicjatywą, aby nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), nazwać imieniem Wojciecha Kilara.
Jak pisze w swym liście do ministra, w ten sposób: „Potencjał Orkiestry znanej poza Polską, w Europie i na świecie zyskałby w mojej opinii nowe, czytelne i zrozumiałe symboliczne dopełnienie, podkreślające europejski i światowy wymiar muzyki autorstwa Pana Wojciecha Kilara”.
NOSPR jest instytucją prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Katowice.
Warto dodać, że powstający w samym centrum miasta, na dawnym placu drzewnym kopalni „Katowice” obiekt należy do najpiękniejszych w kraju. Projekt autorstwa „Konior Studio” otrzymał nagrodę w konkursie European Commercial Property Awards 2010 w Londynie w kategorii projektów budynków użyteczności publicznej. Nowa siedziba ma odpowiadać najwyższym standardom w zakresie akustyki, a sala główna, która pomieści 1800 widzów, stanie się z pewnością, jedną z najważniejszych sal koncertowych w kraju. Siedziba NOSPR ma zostać oddana do użytku w tym roku.
Znakomity jest także zespół Narodowej Orkiestry Symfonicznej, który od wielu lat pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego polską muzykę na międzynarodowej scenie artystycznej.
Wojciech Kilar swą biografią i twórczością przez wiele lat życia był związany z Katowicami. Jego muzyka do kręconego m.in. w Katowicach filmu „Sól ziemi czarnej”, należy do największych osiągnięć Kilara w tej dziedzinie. Katowicom dedykował także „Uwerturę Uroczystą”, napisaną na 145 lecie nadania praw miejskich. Kilar przez dziesięciolecia mieszkał w Katowicach i był także honorowym obywatelem tego miasta. Wielokrotnie podkreślał także swoje związki z tym miastem. Wydaje się więc, że nazwanie nowej siedziby NOSPR w Katowicach jego imieniem, byłoby dobrą formą uczczenia osoby i twórczości kompozytora tak silnie związanego z tym miastem.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.