"Muzyka w Muzeum" to nowy projekt skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, realizowany przez Muzeum Narodowe i Akademię Muzyczną w Krakowie. Jego celem jest propagowanie wiedzy o muzyce i sztukach wizualnych.
Co miesiąc w salach muzealnych odbywać się będą lekcje, podczas których młodzi ludzie usłyszą wybrane utwory muzyczne powstałe od średniowiecza po współczesność i będą mogli je skonfrontować z dziełami plastycznymi z tego samego okresu. Każde ze spotkań poprowadzą historyk sztuki i teoretyk muzyki.
Niedawno dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew i rektor Akademii Muzycznej prof. Zdzisław Łapiński podpisali porozumienie w sprawie projektu "Muzyka w Muzeum".
"Uważam, że muzyka jest najwspanialszą ze sztuk. W tym projekcie będziemy prezentować muzykę klasyczną i chcielibyśmy pokazać młodzieży, że kultura to jedno: malarstwo, muzyka, architektura, urbanistyka, rzeźba, film i teatr" - powiedziała dziennikarzom Zofia Gołubiew.
Rektor AM prof. Zdzisław Łapiński podkreślił, że projekt ma się przyczynić do nadrobienia braków w edukacji artystycznej młodzieży. "Młodzi ludzie powinni mieć możliwość wyboru oferty kulturalnej. Jeżeli teraz zbudujemy grono odbiorców, będzie miała sens budowa nowej, większej filharmonii, bo ktoś ją zapełni" - mówił prof. Łapiński.
Dr Małgorzata Janicka-Słysz z Akademii Muzycznej w Krakowie, kurator MNK, przypomniała, że mottem programu "Muzyka w Muzeum" są słowa Karola Szymanowskiego, który uważał, że "muzyka jest stale działającą siłą". "Program jest skierowany do gimnazjalistów i licealistów. Podczas tych lekcji muzyka będzie rozbrzmiewać w pięknym otoczeniu, młodzież będzie uruchamiać zmysły i wzroku, i słuchu. Te lekcje mają też udowodnić, że sztuka jest jedna. Kompozytorzy nie tworzyli przecież w oderwaniu od tego, co działo się w sztukach plastycznych i literaturze" - powiedziała dr Janicka-Słysz.
Uczniowie gimnazjów nr 24 i 82 mieli np. okazję posłuchać w Galerii w Sukiennicach koncertu w wykonaniu młodego pianisty Marcina Koziaka, półfinalisty i zdobywcy trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2010). Tematem lekcji był romantyzm.
wonphi
Marcin Koziak Plays Chopin Revolutionary Etude Op. 10, No. 12
Podczas pierwszego, grudniowego spotkania w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, poświęconego epoce średniowiecza uczniowie poznali rzeźbę Madonny z Krużlowej i usłyszeli utwory chóralne ku czci Matki Bożej. Kolejne spotkania planowane są 25 lutego, 18 marca, 15 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, a będą poświęcone dekadentyzmowi, klasycyzmowi, sztuce i muzyce XX-lecia międzywojennego, symbolizmowi oraz sztuce po roku 1945.
Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać się do MNK.(informacje są dostępne na stronie internetowej www.muzeum.krakow.pl).
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.