To nie jest wystawa tylko do oglądania. Na gości czekają niespodzianki, konkursy i warsztaty dla dzieci.
Tu można spełnić marzenie z lat dziecinnych i wejść do bajki, a nawet kilku bajek. A to za sprawą przygotowanej przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego wystawy „Spotkanie z bajką”.
– Na wystawie są nawiązujące do bajek stare i te nowsze książki. Ciekawostką są stroje, które brały udział w spektaklach teatralnych. Takim szczególnym jest strój królowej Bony, w którym grała Anna Dymna. Eksponaty pochodzą między innymi z Teatru Groteska w Krakowie i Teatru Pinokio w Łodzi – mówi koordynator wystawy Grzegorz Kościelniak.
To nie jest pierwsza wystawa przygotowana przez muzeum z myślą o dzieciach. Poprzednia była tu 22 lata temu. Choć „Spotkanie z bajką” przeznaczone jest dla najmłodszych, to i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Obok lalek: kukiełek, marionetek i pacynek znalazły się bowiem obrazy inspirowane baśniami czy też przedstawiające dzieci.
Wśród autorów prezentowanych prac są: Jadwiga Mehofferowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Olga Boznańska, Wendelin Strzałecki, Tadeusz Makowski, Stefan Norblin, Edward Okuń, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa. Warto też zwrócić uwagę na projekty strojów i scenografii spektakli teatralnych autorstwa znanych osób, jak: Jana Marcina Szancera, Jerzego Nowosielskiego czy Kazimierza Mikulskiego.
Wystawę można oglądać do końca maja.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...