Chopin i jego Europa

"Od Chopina i Griega do Panufnika" - to hasło 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Ponad 30 koncertów z udziałem światowej sławy wykonawców odbędzie się od 15 do 31 sierpnia w Warszawie.

Na tegorocznym festiwalu zagrają ulubieńcy festiwalowej publiczności: Martha Argerich, Maria Joao Pires, Jan Lisiecki. Wystąpią zespoły: Orkiestra XVIII Wieku, Belcea Quartet, Concerto Koeln, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Sinfonia Varsovia, Apollon Musagete Quartett, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.

Program ogłosił na konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński. "Jak co roku, przywoływane będą oryginalne brzmienia muzyki Chopina za pomocą instrumentów dziewiętnastowiecznych" - zapowiedział.

Wykonawstwo na instrumentach z epoki stanowi nieodłączny element festiwalu. W tym roku na fortepianach historycznych kompozycje patrona festiwalu i innych klasyków wykonają m.in. Andreas Staier, Tobias Koch, Nelson Goerner, Aleksiej Zujew, Dang Thai Son.

Na instrumentach historycznych zabrzmi m.in. Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega w wykonaniu Zujewa i Orkiestry XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brueggena. Legendarny flecista i dyrygent poprowadzi również występ z Koncertem fortepianowym Es-dur Ludwiga van Beethovena i Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w programie. Oba utwory zostaną wykonane na instrumentach z epoki. Solistami będą Goerner i Thai Son.

Orkiestra XVIII Wieku wykona także, po raz pierwszy w Polsce na instrumentach z epoki, operę "Cosi fan tutte" Wolfganaga Amadeusza Mozarta. Występem pokieruje Ed Spanjaard, jako soliści wystąpią: Lenneke Ruiten, Rosanne van Sandwijk, Ilse Eerens, Anders Dahlin, Andre Morsch i Andrew Schroeder.

Muzyka norweska będzie jednym z festiwalowych wątków. Obok Griega prezentowane będą utwory Thomasa Tellefsena i Arne Nordheima. II Koncert fortepianowy f-moll Tellefsena wykona Aleksander Melnikow w towarzystwie Concerto Koeln pod dyrekcją Michaela Guettlera.

Według Leszczyńskiego kompozycja ta jest "bardzo chopinowska". Tellefsen w 1842 r. przyjechał z Trondheim do Paryża, by pobierać lekcje u Chopina. Ten docenił pianistyczne umiejętności Norwega, w jego towarzystwie odbył podróż do Anglii. Tellefsen napisał II Koncert fortepianowy f-moll już po śmierci Chopina w 1849 r.

2L Thomas Tellefsen - Grande Etude op 25

"Będzie też bardzo ciekawie ułożony program naprzemienny, gdzie dojdzie do bezpośredniej konfrontacji twórczości Tellefsena z Chopinem" - mówił Leszczyński. Kompozycje obu twórców w ramach recitalu zagra pianista Francois Dumont.

Na festiwalu będzie można wysłuchać 16 utworów Andrzeja Panufnika. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora XX w. W ramach dorocznego koncertu "Przed sercem Chopina" w kościele św. Krzyża Apollon Musagete Quartett wykona trzy String Quartets Panufnika oraz I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha" Henryka Mikołaja Góreckiego, a pianista Szabolcs Esztenyi wykona na fortepianie historycznym Preludium e-moll improwizowane Chopina.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbywa się od 2005 r. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości