Fani bluesa czekają

Koncert legendarnego perkusisty grupy Cream Gingera Bakera będzie główną atrakcją 7. edycji Suwałki Blues Festival w lipcu tego roku. Jego koncert jest bardzo oczekiwany, gdyż w Polsce wystąpi po raz pierwszy.

Organizatorzy festiwalu przedstawili niedawno w Suwalskim Ośrodku Kultury (Podlaskie) program oraz gwiazdy tegorocznego Suwałki Blues Festival.

Redaktor naczelny kwartalnika "Twój Blues" Andrzej Matysik oraz Andrzej Jerzyk z Radia Centrum Kalisz powiedzieli na konferencji, że z niecierpliwością czekają na koncert Gingera Bakera. "To jest dla mnie wielka świętość, największy bębniarz wszech czasów i takim dla mnie pozostanie, strasznie ceniłem go przez wszystkie lata i czekam na ten koncert" - powiedział na konferencji Jerzyk.

"Koncert Gingera Bakera jest to pierwszy koncert w Polsce i myślę, że to świetna propozycja dla fanów muzyki bluesa i jazzu, mimo wysokiej ceny biletu. Koncert ten otworzy siódmą edycję festiwalu" - poinformował na konferencji dyrektor artystyczny festiwalu Bogdan Topolski.

Omar Elizondo Ramirez Ginger Baker Trio Vino Becchio HD

Topolski dodał, że po raz pierwszy na festiwalu są trzy gwiazdy bluesa. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednimi edycjami, kiedy zdarzały się gwiazdy z innych gatunków np. rocka lub jazzu, bo inne gwiazdy nagle odwoływały koncerty.

"Chcemy by Suwałki Blues Festiwal kojarzył się wszystkim, którzy tu przyjeżdżają jak najbardziej z bluesem i żeby fani bluesa mogli tą muzyką się delektować" - powiedziała dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury Bożena Kamińska.

Festiwal odbędzie się od 10 do 12 lipca. Dwie kolejne gwiazdy - to amerykański gitarzysta Chris Duarte oraz grupa Vanilla Fudge z USA. Wystąpią też m.in. znany wokalista Earl Thomas ze Stanów Zjednoczonych, Nikki Hill - bluesowe odkrycie ostatnich lat, bluesman i rockman z Australii Rob Tognoni oraz wokalista, gitarzysta Ben Poole z Wielkiej Brytanii.

10 lipca wieczorem festiwal otworzy koncert Gingera Bakera. Następnego dnia, w piątek gwiazdą będzie grający psychodelicznego rocka zespół Vanilla Fudge, który największą popularnością cieszył się w latach 70. ub. wieku. 12 lipca w sobotę zagra Nikki Hill oraz Chris Duarte.

W tym roku na festiwalu będzie można wysłuchać ponad 30 zespołów. 10 grup i wokalistów weźmie udział w "Konkursie młodych talentów", który zostanie zorganizowany po raz pierwszy w ramach festiwalu. Zwycięzca otrzyma nagrodę 10 tys. zł i wystąpi na dużej scenie na koniec festiwalu.

Podczas konferencji została ogłoszona lista zakwalifikowanych zespołów z Polski, Litwy i Łotwy.

Poza koncertami głównymi będzie można słuchać bluesa podczas tzw. bluesowych śniadań w sześciu suwalskich klubach; zaplanowano też koncerty na kilku małych scenach na suwalskiej starówce. Codziennie w późnych godzinach wieczornych w suwalskich klubach i restauracjach odbywać się będą jam sessions.

Suwałki Blues Festiwal to jedna z największych imprez muzycznych w Polsce Północno-Wschodniej, który co roku gromadzi kilka tysięcy fanów z całego świata. Kwartalnik "Twój Blues" dwa razy uznał festiwal za wydarzenie bluesowe roku - w 2008 i 2012. Suwałki Blues Festiwal jest organizowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i Suwalski Ośrodek Kultury. Budżet festiwalu wynosi ponad 1 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama