Niemal 100 premierowych kompozycji, przede wszystkim współczesnej muzyki poważnej, zostanie zaprezentowanych podczas Światowych Dni Muzyki, które w październiku odbędą się we Wrocławiu. W programie imprezy znalazły się widowiska operowe, koncerty symfoniczne oraz koncerty muzyki elektronicznej.
Światowe Dni Muzyki odbywają się od lat 20. XX w. w różnych miastach na całym świecie. To prestiżowy festiwal prezentujący przede wszystkim współczesną muzykę poważną. W Polsce odbędzie się po raz czwarty. Przed Wrocławiem impreza gościła w Warszawie i w Krakowie w 1939 r. Następnie w Warszawie w 1968 r. i ponownie w tym mieście w 1992 r.
Jak powiedziała podczas konferencji prasowej koordynator Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu Izabela Duchnowska, do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie około tysiąc artystów z całego świata. Podczas festiwalu odbędzie się niemal 100 premier muzycznych. Oprócz współczesnej muzyki poważnej prezentowane będą projekty z muzyki nowej, na przykład awangardy elektronicznej.
Premierę będzie miał projekt "Pięć Śpiewów z Klatki" - widowisko muzyczne stworzone do fragmentów twórczości Tadeusza Różewicza. "To cykl pieśni o dramaturgii totalnej, obejmujący słowo mówione, śpiewane, muzykę orkiestrową i elektroniczną" - piszą o spektaklu organizatorzy.
Według dyrektor Opery Wrocławskiej Ewy Michnik, wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera dramatu Tone'ego Kushnera "Anioły w Ameryce", jak też premiera opery "Pułapka" Zygmunta Krauzego. Wystawiony zostanie "Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego.
noochinator2
Penderecki: "Adagietto" from 'Paradise Lost'
Piętnaście koncertów muzyki poważnej przygotowuje także Narodowe Forum Muzyki. Dzięki współpracy m.in. z festiwalem Avant Art Festiwal na Światowych Dniach Muzyki zagości współczesna muzyka awangardowa.
Koncerty organizowane w ramach festiwalu będą odbywać się również w plenerze, w rożnych częściach Wrocławia. Interesującym wydarzeniem może być symfonia napisana na 100 motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę.
W ramach festiwalu odbędzie się również cykl konferencji skierowany do środowiska artystycznego.
Światowe Dni Muzyki odbędą się w dniach 3-12 października.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.