Światowe Dni Muzyki

Niemal 100 premierowych kompozycji, przede wszystkim współczesnej muzyki poważnej, zostanie zaprezentowanych podczas Światowych Dni Muzyki, które w październiku odbędą się we Wrocławiu. W programie imprezy znalazły się widowiska operowe, koncerty symfoniczne oraz koncerty muzyki elektronicznej.

Światowe Dni Muzyki odbywają się od lat 20. XX w. w różnych miastach na całym świecie. To prestiżowy festiwal prezentujący przede wszystkim współczesną muzykę poważną. W Polsce odbędzie się po raz czwarty. Przed Wrocławiem impreza gościła w Warszawie i w Krakowie w 1939 r. Następnie w Warszawie w 1968 r. i ponownie w tym mieście w 1992 r.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej koordynator Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu Izabela Duchnowska, do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie około tysiąc artystów z całego świata. Podczas festiwalu odbędzie się niemal 100 premier muzycznych. Oprócz współczesnej muzyki poważnej prezentowane będą projekty z muzyki nowej, na przykład awangardy elektronicznej.

Premierę będzie miał projekt "Pięć Śpiewów z Klatki" - widowisko muzyczne stworzone do fragmentów twórczości Tadeusza Różewicza. "To cykl pieśni o dramaturgii totalnej, obejmujący słowo mówione, śpiewane, muzykę orkiestrową i elektroniczną" - piszą o spektaklu organizatorzy.

Według dyrektor Opery Wrocławskiej Ewy Michnik, wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera dramatu Tone'ego Kushnera "Anioły w Ameryce", jak też premiera opery "Pułapka" Zygmunta Krauzego. Wystawiony zostanie "Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego.

noochinator2 Penderecki: "Adagietto" from 'Paradise Lost'

Piętnaście koncertów muzyki poważnej przygotowuje także Narodowe Forum Muzyki. Dzięki współpracy m.in. z festiwalem Avant Art Festiwal na Światowych Dniach Muzyki zagości współczesna muzyka awangardowa.

Koncerty organizowane w ramach festiwalu będą odbywać się również w plenerze, w rożnych częściach Wrocławia. Interesującym wydarzeniem może być symfonia napisana na 100 motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę.

W ramach festiwalu odbędzie się również cykl konferencji skierowany do środowiska artystycznego.

Światowe Dni Muzyki odbędą się w dniach 3-12 października.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.