Rewitalizacja XIX-wiecznej łaźni głównej i stolarni to kolejny etap przekształcenia dawnej kopalni "Katowice" na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach.
W poniedziałek dyrektor muzeum, Alicja Knast wspólnie z minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Małgorzatą Milanowską podpisała umowę na dofinansowanie z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 oraz Województwa Śląskiego.
Rozbudowa infrastruktury umożliwi przeniesienie wszystkich działów muzeum z dotychczasowego budynku na teren nowej siedziby. Powstanie tam również przestrzeń do prowadzenia działalności badawczej, kulturalnej i edukacyjnej.
W odnowionym budynku stolarni swój raj będą miały dzieci. Powstanie tam m.in. wystawa stała nawiązująca do podróży Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści przygodowych Alfreda Szklarskiego.
Na parterze budynku odbywać się będą różne wydarzenia edukacyjne, przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne, koncerty, pokazy filmów, prowadzonych przez Centrum Scenografii Polskiej oraz pozostałe działy Muzeum Śląskiego.
W budynku łaźni głównej znajdą się eksponaty działów Historii, Archeologii i Etnografii. Odwiedzający obiekt zobaczą tu m.in. Pracownię Powstań Śląskich Działu Historii.
Znajdzie się tu także uniwersalna przestrzeń ekspozycyjna z przeznaczeniem na wystawy czasowe, koncerty, wykłady, spotkania. Na terenie przyległym do budynków zostanie wybudowany parking dla pojazdów osób niepełnosprawnych oraz autokarów.
Całkowita wartość projektu wyniesie ok. 30 mln zł. Jedną trzecią środków stanowi dofinansowanie z MF EOG i NMF. Dwie trzecie to wkład własny Województwa Śląskiego. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na kwiecień 2016 r.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego w rozmowie z dziennikarzami mówiła, że tworzenie takich miejsc, jak Muzeum Śląskie w Katowicach jest przywoływaniem w świadomości Polaków roli Górnego Śląska w dziejach historii całego kraju.
- Dla Polski to muzeum stworzy wreszcie szansę na to, żeby turyści przyjeżdżający na Górny Śląsk, odwiedzający np. Centrum Kongresowe czy siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej, mogli w kapsule zobaczyć, co najlepszego ma Górny Śląsk do pokazania - przyznała.
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego została także uhonorowana przez radę programową Forum Gospodarczego w Krynicy. - Co roku przyznaje ona dwie nagrody: jedną dla inwestora roku, drugą dla inwestycji. W tym roku nagrodę inwestycji Europy Środkowowschodniej otrzymało Muzeum Śląskie - mówił marszałek województwa, Mirosław Sekuła.
Kolejnym etapem rewitalizacji terenu dawnej kopalni "Katowice" będzie zagospodarowanie terenu oraz adaptacja m.in. kompleksu budynków szybu "Bartosz" (które są wpisane do rejestru zabytków), wieży ciśnień, warsztatu mechanicznego, kuźni oraz łaźni "Gwarek".
Powstaną w nich galerie, warsztaty pracy twórczej oraz ośrodki aktywizacji zawodowej i społecznej środowisk wykluczonych. Będzie można organizować tam również imprezy plenerowe.
Otwarcie głównego budynku muzeum odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. Całkowite zakończenie rewitalizacji terenu byłej kopalni "Katowice" planowane jest na 2020 r.
W konferencji prasowej w dniu podpisania projektu poza A. Knast, M. Milanowską, M. Sekułą, uczestniczyli m.in. Piotr Uszok, prezydent Katowic oraz Jens Christian Eldal z Norwegian Institute for Cultural Heritage Research.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...