Samsung Electronics Polska wprowadza w wybranych modelach smartfonów mowę śląską jako jeden z języków menu. Po ustawieniu takiej opcji użytkownik zamiast przycisku będzie używał knefla, zamiast coś przenieść - przeciepnie, a zamiast utworzyć kopię zapasową - złonaczy backup.
W opracowaniu nowej funkcji językowej inżynierów Samsunga wspierali przedstawiciele Pro Loquela Silesiana - Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy. Dotychczas opracowali ponad 70 tys. haseł.
Pierwsze smartfony wyposażone w menu w śląskiej godce zaprezentowano w czwartek w Katowicach. Są to modele Galaxy S5 oraz Ace4. Przedstawiciele firmy Samsung zaznaczają, że śląska mowa, choć pojawiała się w różnych aplikacjach na smartfony - jak słowniki, czy przewodniki regionalne - po raz pierwszy stała się głównym językiem, w którym wyświetlane jest menu i w którym obsługiwane są wszystkie funkcje.
Starszy specjalista ds. aplikacji w firmie Samsung Jarosław Szpunar powiedział, że do producenta zwracało się wiele osób z pytaniami o możliwość stworzenia śląskiego menu. Koncern postanowił odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.
Prezes Pro Loquela Silesiana Rafał Adamus powiedział, że kiedy przed rokiem przedstawiciele Samsunga zaproponowali stworzenie śląskiego menu i poprosili o wsparcie, początkowo sądził, że to żart primaaprilisowy.
"Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem przyczyniamy się do popularyzacji śląskiej mowy. To szczególnie istotne pod kątem młodych ludzi, którzy codziennie korzystają z nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, a możliwość dotarcia do tej grupy osób jest dla nas bardzo ważna" - powiedział Adamus.
Jego zdaniem opracowanie menu jest najlepszym dowodem, że śląsko godka jest żywa i świetnie sprawdza się również w połączeniu z najnowszą technologią. Jest też potwierdzeniem mody na śląskość, obserwowanej w ostatnich latach.
Hasła opracowywano przez rok. Najwięcej trudności specjaliści mieli przy tłumaczeniu słownictwa z dziedziny prawa i zdrowia. "Język śląski nigdy nie był językiem kancelaryjnym" - przypomniał Adamus. Prace nad tłumaczeniem kolejnych zwrotów ciągle trwają.
Pierwsze modele, w których można ustawić godkę - Galaxy S5 oraz Ace4 - są już w sprzedaży. Funkcja będzie rozszerzana także na kolejne. Jako aktualizacja lub zainstalowane fabryczne oprogramowanie śląska mowa będzie dostępna m.in. w smartfonach Galaxy A3, A5, S6 i Note 4.
Interfejs po śląsku to pierwszy taki projekt na polskim rynku. Podobne rozwiązania Samsung opracował wcześniej dla Szkotów i Katalończyków.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...