Zgłębiali je, podążając śladami boliwijskiej mistyczki Cataliny Rivas, która w swoich pismach opisała objawione jej przez Matkę Bożą znaczenie kolejnych części Mszy świętej. Użyli nowoczesnych środków scenicznych, by te tajemnice odkrywać.
Ilustrowali sens każdego momentu Eucharystii słowem, muzyką, obrazem, światłem i aktorską grą oraz efektami specjalnymi. Ich przedstawienie miało formę niezwykłego multimedialnego widowiska: pantomimy połączonej z prezentacją tekstów pisanych przez Catalinę Rivas.
Wypełniający świątynię do ostatniego miejsca młodzi i starsi parafianie w skupieniu słuchali, patrzyli i mocno przeżywali. To był jeden z punktów bogatego programu Tygodnia Biblijnego w Milówce. Jego hasłem było nawrócenie, więc organizatorzy w kolejnych dniach skupiali się na rozważaniach warunków dobrej spowiedzi świętej.
– Spowiedź i nawrócenie ostatecznie dają człowiekowi szansę dobrego, głębokiego przeżycia Eucharystii. I taki też był temat, nad którym skupili się młodzi z Ruchu Czystych Serc, którzy wraz z ks. Przemysławem Gawlasem przygotowali to wyjątkowe i piękne przedstawienie – mówi Agnieszka Bieniek, jedna z organizatorek Tygodnia Biblijnego.
Wprowadzeniem był krótki film o cudach eucharystycznych.
– Chcemy przypomnieć znaki, jakie Pan Bóg dawał w przeszłości i jak się ukazywał właśnie w Eucharystii – wyjaśniał ks. Przemysław. – Młodzi chcą nam pomóc, byśmy mogli inaczej, lepiej przeżywać Mszę świętą. Przed każdą naszą próbą modliliśmy się i zawsze mówiliśmy: to, co robimy, nie jest naszym dziełem, ale jest dziełem Boga. Jemu ufamy! I zachęcam do takiego przeżycia, skupienia, modlitwy, aby to dzisiejsze spotkanie umocniło w nas wiarę, że w Eucharystii jest obecny sam Bóg!
Tym razem gorące brawa w kościele były nie tylko wyrazem uznania dla całego zespołu, ale i znakiem wiary, którą ożywiło przedstawienie. „Tajemnice Eucharystii” były już prezentowane po raz drugi w Milówce, a 16 maja – w Pierśćcu. Jeśli pojawi się jeszcze kolejna okazja, na pewno warto je zobaczyć!
Jej głównym zadaniem jest podniesienie poczucia wartości twórcy.
Kiedyś taniec przenikał do tego stopnia życie ludzi, że był nawet wyrazem modlitwy. #Rok_Tischnera