Jeden z najsłynniejszych na świecie twórców muzyki filmowej Ennio Morricone wystąpi 23 lutego we Wrocławiu. Koncert w stolicy Dolnego Śląska będzie częścią trasy koncertowej przygotowywanej z okazji 60-lecia twórczości włoskiego kompozytora.
EnnioMorricone
Ennio Morricone - Il tangone - I Basilischi (1963)
Koncert Morricone ma być jednym z największych wydarzeń muzycznych przygotowywanych przez Wrocław w 2016 r., z okazji objęcia przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).
"W programie koncertu znajdzie się m.in. muzyka z nowego filmu Quentina Tarantino +The Hateful Eight+ oraz muzyka z siedmiu kompozycji, które weszły do filmów nagrodzonych Oscarem" - powiedział PAP Morricone.
Włoski kompozytor zapowiedział, że w związku z pełnieniem przez Wrocław tytułu ESK w 2016 r., na koncert w tym mieście zaplanował niespodziankę. Nie zdradził jednak, co to będzie.
Morricone pytany o rolę muzyki w programie artystycznym ESK podkreślił, że przed organizatorami wydarzeń związanych z pełnieniem tego tytułu, stoi trudne zadanie. "Kraje europejskie są bardzo nierówne, jeśli chodzi o kulturę muzyczną. Są państwa, gdzie kultury muzycznej właściwie nie ma, w innych jest ona na bardzo wysokim poziomie. Jednym z zadań ESK powinna być próba sprawienia, by różnie rozłożona uwaga poświęcana muzyce, była w jakimś stopniu równoważona" - powiedział Morricone.
Koncert w stolicy Dolnego Śląska zaplanowano na 23 lutego w Hali Stulecia. Trasa przygotowywana z okazji 60-lecia twórczości włoskiego kompozytora rozpocznie 15 stycznia koncertem w Pradze. Przed Wrocławiem Morricone wystąpi m.in. w Budapeszcie, Bratysławie, Dublinie oraz Londynie.
Ennio Morricone jest autorem muzyki do około 500 filmów. Swoje pierwsze utwory, urodzony w 1928 roku w Rzymie, Morricone skomponował w wieku 6 lat. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym. Ukończył je w rekordowo krótkim czasie.
Swą karierę zaczął grając na trąbce w nocnych klubach. Komponował też pieśni i piosenki. Pisał również muzykę, którą swoim nazwiskiem firmowali znani wówczas włoscy kompozytorzy.
W 1961 roku napisał muzykę do pierwszego filmu - "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce. Wkrótce potem zaczął współpracować z reżyserem "spaghetti westernów" Sergio Leone. To kompozycje do jego filmów, zwłaszcza do słynnego obrazu "Dobry, zły i brzydki", przyniosły mu szybko ogromną popularność.
Jego dziełem jest muzyka do takich filmów, jak "Za garść dolarów" , "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" i "Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone, "Salo, czyli 120 dni Sodomy" Pier Paolo Pasoliniego, "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalni" Briana De Palmy i "Misja" Rolanda Joffe. Skomponował także ścieżkę filmową do dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II, które nakręcił Giacomo Battiato.
W 2007 roku Ennio Morricone otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Wcześniej był pięciokrotnie nominowany jako autor najsłynniejszych ścieżek filmowych świata, ale nigdy nie dostał wówczas statuetki Akademii.
Włoski artysta ma w swym dorobku także wiele kompozycji muzyki klasycznej, wśród nich kantaty. Utwór "Tra cielo o terra" (Między niebem a ziemią) dedykował Janowi Pawłowi II.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?