Dogmatyka w czasach zarazy

Pierwsze polskie wydanie dzieła kard. Müllera jest wydarzeniem dla polskiej teologii i kultury.

Żyjemy w epoce, w której obowiązuje jeden pewnik: nie ma żadnych pewników. Wszystko jest płynne, umowne, zależne od okoliczności, zmienne, subiektywne itd. Powtarzają to elity medialne, naukowe, polityczne Zachodu. Taki „zatruty” przekaz szerzy się jak wirus. W tym kontekście trudno wyobrazić sobie gorszy tytuły książki niż "Dogmatyka katolicka". Dogmatyzm uchodzi na salonach za synonim ciasnoty, zamknięcia, konserwy hamującej postęp ludzkości. Na dodatek „katolicka”, czyli: inkwizycja, stosy, średniowiecze.

Oczywiście ironizuję. Ci, którzy nie ulegają bezkrytycznie duchowi czasu, są nadal przekonani, że istnieje nie tylko „moja” czy „twoja” prawda, ale prawda po prostu. I dlatego nie rezygnują z jej poszukiwania. Co więcej, wierzą, że możliwe jest jej odnalezienie i wyrażenie w języku. Chrześcijanie wierzą, że to, w co wierzą, jest prawdą. Nie prawdą „chrześcijańską”, jedną z wielu. Ale prawdą po prostu.

Kiedy odmawiamy na Mszy św. Credo, wyznanie wiary sformułowane przez Kościół w IV wieku, wyrażamy to właśnie przekonanie. Jest Bóg, który stworzył świat i który jest jednością Ojca, Syna i Ducha Świętego; Syn stał się człowiekiem, aby nas zbawić; Kościół w mocy Ducha to zbawienie przekazuje i głosi światu. Dogmaty katolickie to zbiór prawd, które są światłem na drodze wiary. Dogmatyka zaś jest nauką próbującą połączyć te wszystkie prawdy w jedną całość. Wykazuje ich logiczną więź i zgodność z rozumem. Jest pogłębionym komentarzem do wyznania wiary, obroną jej prawdy, lekarstwem na „zarazę” relatywizmu.

Kard. Gerhard Ludwig Müller, dziś szef Kongregacji Nauki Wiary, pisał swoje dzieło, być może najważniejsze w dorobku, 20 lat temu, jako profesor teologii dogmatycznej. To solidna niemiecka robota, czyli przejrzyste uporządkowanie materiału, ład w myśleniu, ekumenizm i wierność ortodoksji, znajomość współczesnych kontekstów bez żadnych niebezpiecznych flirtów z nimi.

Nie jest to książka „do czytania”, ale bezcenna pomoc dla studiujących teologię, duszpasterzy, katechetów i wszystkich, którzy szukają intelektualnego i duchowego pogłębienia wiary. Duchowość bez solidnej teologii jest iluzją.

*

Gerhard Ludwig Müller DOGMATYKA KATOLICKA. WAM, 2015 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości