Co zrobić z pobożnością ludową na Śląsku?

Co to są fakle? Dlaczego krzyżoki wyjeżdżają w pola? O tym za tydzień na WT.

- Okres wielkanocny jest w naszym regionie niezwykle bogaty w zwyczaje religijne, które są wciąż kultywowane - np. wielkanocne procesje konne. Właśnie wokół tematyki pobożności ludowej związanej z Wielkim Tygodniem i okresem wielkanocnym będziemy krążyć podczas tej sesji. Będziemy opisywać problem z różnych stron. Będzie refleksja teologów, duszpasterze opowiedzą, jak te zwyczaje wyglądają w ich parafiach. Zwrócimy też uwagę na wymiar ekumeniczny pobożności ludowej: w sesji wezmą udział pastorzy ewangeliccy i ksiądz prawosławny - informuje ks. prof. Stanisław Rabiej z Wydziału Teologicznego.

Sesja nt. „Co zrobić z pobożnością ludową na Śląsku?” odbędzie się za tydzień, w środę 16 marca na Wydziale Teologicznym UO (ul. Drzymały 1a, sala 25). Początek o godz. 10, zakończenie o 13.00.

W programie sesji wystąpienia: ks. prof. S. Rabieja ("Znaczenie pobożności ludowej w kontekście ekumenicznym"), ks. dr. Norberta Wonsa ("Zwyczaje wielkanocne skarbem pobożności ludowej Śląska"), dr Marii Szot ("Pobożność ludowa w doświadczeniu ludzi młodych") oraz dyskusja z udziałem duszpasterzy. Doktoranci WT zaprezentują sesję posterową na temat różnych zwyczajów kultywowanych w parafiach diecezji opolskiej i gliwickiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama