Trwa zbiórka, która pozwoli twórcom wydać film na DVD, BluRay oraz w wersji cyfrowej VOD i wprowadzić go do szerszej dystrybucji.
Projective ID
Pielgrzym / The Pilgrim - film dokumentalny / documentary 2015 (Official Trailer)
Około 2 000 kilometrów, to dystans dzielący małą wieś w centrum Polski – Głogowiec, od stolicy Rosji – Moskwy, trasą przez Litwę i Białoruś. Powrót – tym razem przez Ukrainę – to drugie tyle. 4000 km, to odległość jaką wspólnie przez kilka miesięcy, pokonało dwóch mężczyzn. Cel, jaki wyznaczyli sobie pielgrzymi – mężczyźni z przestępczą przeszłością, staje się dla nich możliwością modlitwy i wspólnej drogi. W tej historii ważne stają się też relacje rodzinne. Czy droga do bliskiej osoby może się okazać trudniejsza, niż pielgrzymka z Głogowca do Moskwy? O tym wszystkim opowiada film dokumentalny „Pielgrzym”.
Przez ponad 3 lata z kamerą, w drodze, podczas przygotowań i w ich codziennym, nie zawsze łatwym życiu, towarzyszył im reżyser Paweł Jóźwiak–Rodan, autor takich filmów dokumentalnych jak „Mama, Tata, Bóg i szatan”, „Agnieszki tu nie ma”, czy pierwszego w Polsce crowdsourcingowego filmu dokumentalnego „Moje 89 Pokolenie”. Efektem tych trzech wspólnych lat jest film dokumentalny pt. „Pielgrzym”.
Film „Pielgrzym” to opowieść o drodze. Roman miał burzliwe życie. Po przerwanych studiach medycznych wyjechał do Singapuru i został przemytnikiem. Przemycał ludzi i elektronikę. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w korporacji. Jego życie zdawało się wreszcie toczyć po właściwych torach, aż do dnia, w którym został aresztowany i oskarżony o przestępstwa popełnione sześć lat wcześniej. Po wyjściu na wolność postanowił zerwać ze swoim dawnym życiem.
Zaczął pisać ikony i chodzić pieszo po świecie. Jak sam mówi chciał się „przeczołgać, przepalić, w sobie coś zniszczyć”. Rozwiedziony ojciec dwudziestoletniej córki, który próbuje odpokutować błędy przeszłości podczas pieszych wypraw.
Poznajemy go, gdy wraz z innymi byłymi więźniami planuje przejść pieszo z Polski do Moskwy i z powrotem, łącznie 4500 km. Podczas drogi bohater stawi czoło nurtującym go trudnym pytaniom, a odpowiedzi poszuka, spoglądając głęboko we własne wnętrze. Pielgrzymka zaplanowana, jako droga pojednania między Wschodem i Zachodem wskaże mu ścieżkę ku innemu pojednaniu. Jej finał może okazać się bardzo inny od tego, który bohater po ludzku planował.
23 kwietnia 2016 r., na portalu polakpotrafi.pl wystartowała zbiórka, która pozwoli twórcom wydać film na DVD, BluRay oraz w wersji cyfrowej VOD i wprowadzić go do szerszej dystrybucji. Twórcy filmu planują również organizację pokazów i spotkań z widzami. Zbiórka potrwa do 7 czerwca br., każdy chętny może wspomóc akcję, wybraną przez siebie kwotą i otrzymać w zamian między innymi pocztówkę wysłaną ze Świnic Warckich obok Głogowca lub Moskwy, wydany film na płycie DVD/BluRay, czy wycieczkę/pielgrzymkę po miejscach, gdzie dokument był kręcony (cerkiew w Łodzi, Głogowiec i Świnice Warckie – miejsce narodzin św. Faustyny). Dla wpierających przewidziane zostały również takie nagrody jak spotkanie z twórcami, czy ikony św. Olgi – patronki ich drogi do Moskwy.
Strona filmu: www.filmpielgrzym.pl
Zwiastun filmu: http://youtu.be/rcGQfgKYq5E
Film crowdfundingowy: http://youtu.be/9hE0yx4Z6Dc
Odbył się w Dniu Wolności i Solidarności. W Dolnośląskiej Perle Manieryzmu.
Niezwykła inscenizacja opery Antonína Dvořáka, inspirowana mitologią słowiańską i światem baśni.
Nie malują, tylko piszą. To nie malarstwo, tylko modlitwa. Jak twierdzą, ikony są dla wszystkich.
Zawsze podłączeni do małego ekraniku, z którego płyną nakazy bezbożników i cyników...
W weekend w muzeum w Czarnolesie miała miejsce niezwykła koncertowa premiera.