Wzruszająca była audiencja Franciszka dla Benedykta XVI z okazji 65. rocznicy jego święceń kapłańskich.
Podczas tej uroczystości zaprezentowano pierwszy tom nowej serii wydawniczej – „Tekstów wybranych” autorstwa papieża seniora. Seria będzie ukazywać się równolegle w sześciu językach, także po polsku.
Pierwszy tom poświęcony jest kapłaństwu i zawiera 43 homilie wygłoszone z okazji święceń lub jubileuszy kapłańskich. Przedmowę napisał sam Franciszek, podkreślając, że jego poprzednik jest nie tylko wybitnym nauczycielem wiary, ale również „wzorcowo ucieleśnia serce całego kapłańskiego działania: owo głębokie zakorzenienie w Bogu, bez którego wszelkie możliwe umiejętności organizacyjne i cała domniemana wyższość intelektualna, wszelkie pieniądze i władza okazują się bezużyteczne”.
Kard. Gerhard Ludwig Müller we wprowadzeniu do książki przypomina o kryzysie kapłaństwa, jaki miał miejsce tuż po Soborze Watykańskim II, a który doprowadził wielu kapłanów „do stanu osobistej niepewności i zamieszania w odniesieniu do swojej roli w Kościele”. W nauczaniu Ratzingera można znaleźć najgłębszą odpowiedź wiary na ten kryzys, przekonuje kard. Müller.
Benedykt XVI przywołuje w jednej z homilii zdanie Alberta Camusa: „nie lubię antyklerykalnych księży”. Komentując to stwierdzenie pisarza, antyklerykała, zauważa: „my wszyscy odgrywaliśmy trochę antyklerykalnego kapłana i kokietowaliśmy nim. Kapłan musi mieć odwagę być całością, opowiadać się za alternatywą, którą jest on sam, przyznawać się do tego”. To próbka stylu Benedykta XVI.
W całej serii ukaże się 7 tomów poświęconych tematom: „Nauka i wiara”, „Europa”, „Kreatywne mniejszości”, „Polityka i wiara”, „Uniwersytet” oraz „Eucharystia”. Redaktorami edycji polskiej są naukowcy z KUL: ks. prof. Krzysztof Góźdź i germanistka prof. Marzena Górecka.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.