Ruszyły zapisy do XXIII edycji największego kolędowego przeglądu w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika pod patronatem medialnym "Gościa Niedzielnego", Radia eM i portalu Wiara.pl. Przesłuchania eliminacyjne odbędą się od 3 do 18 grudnia w 33 miastach w Polsce oraz na Ukrainie i Białorusi. Co roku wspólne kolędowanie łączy ponad 1500 solistów i grup.
"Cieszymy się, że orędzie o Bożym Narodzeniu, wyśpiewane w Betlejem przez aniołów, znów popłynie na cały świat, dzięki cudownym kolędom i pastorałkom w wykonaniu naszych uczestników. Co roku zapewniają oni wszystkim słuchaczom wiele pięknych wrażeń, wzruszeń i uniesień, a sami mają szansę nie tylko promować swój talent, ale i przybliżać się do Słowa, które stało się ciałem" – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.
Zgłoszenia przyjmowane są do 26 listopada. Udział w Festiwalu jest bezpłatny. Do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat i chcą podzielić się własną interpretacją kolęd i pastorałek. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia). Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty.
Zwycięzcy ze wszystkich rejonów eliminacji zostaną zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina, które odbędą się w dniach 12-14 stycznia 2017 r. Festiwal zwieńczy 15 stycznia Koncert Galowy, który będzie można oglądać także na żywo w Internecie.
Eliminacje do Festiwalu w naszym kraju odbędą się w następujących miastach: Będzin, Bielsko-Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dębno, Dobrodzień, Gdańsk, Gniezno, Goleniów, Jarosław, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Krasnobród, Legnica, Lipsko, Lublin, Łambinowice, Łódź, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Racibórz, Radom, Rybnik, Sanok, Tarnowskie Góry, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.
Szczegółowe informacje, możliwość zapisu i regulamin dostępne są na stronie www.mfkip.pl
Jan Paweł II i kardynał Joseph Ratzinger o „Fauście” Goethe. Warto przypomnieć.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Archeolodzy o odkryciach dawnego królestwa Kaabu w Gwinei Bissau.
Śmiało można stwierdzić, że lektura książki "Chopin" to pełnowymiarowe spotkanie ze sztuką.
A i film „nic moc”, jak mawiają Czesi. Czyli nic szczególnego. Znowu to samo...