"Święty... Wszechmocny..." to druga płyta działającego przy radomskiej parafii pw. Chrystusa Nauczyciela (os. Planty) zespołu religijnego Signum.
Na płycie znalazło się 12 utworów, m.in. „Święty Wszechmocny”, „Mój ląd”, „Ave Maria Jasnogórska”. Ich wyboru dokonała Wioletta Latosek, kierownik artystyczny zespołu.
- To są utwory, które do mnie przemawiają. Niosą ze sobą bardzo konkretną treść i konkretne przesłanie. Chciałam, żeby były miłe dla ucha, ale też by ktoś, kto ich wysłucha w zaciszu swojego domu, zastanowił się nad tym, dokąd podąża - mówi W. Latosek.
Zespół Signum powstał w 2013 r. na bazie scholi, która przy parafii pw. Chrystusa Nauczyciela w Radomiu działała od 2004 r. Na Niedzielnych Mszach św., zwykle o 10.30, dba o oprawę muzyczną.
Zespół stanowią dwie grupy wokalne: dziecięca i młodzieżowa. Należą do niego 32 dziewczęta. Pierwszą płytę „Kolęda płynie z wysokości” nagrały dwa lata temu obydwie grupy.
Praca nad drugą płytą rozpoczęła się rok temu w listopadzie. Nagrała ją grupa młodzieżowa.
Od początku istnienia scholi i zespołu prowadzącą, kierownikiem artystycznym i aranżerem wokalnym jest W. Latosek, z zawodu neurologopeda. Z muzyką religijną zawiązana jest od dawna.
Przez 25 lat śpiewała w zespole religijnym Oratorium. Kiedy założyła rodzinę, postanowiła trochę zwolnić i zrezygnowała z występów.
- Kiedy zaczęłam przychodzić na Msze św. do kościoła Chrystusa Nauczyciela, czegoś mi brakowało. Chciałam zrobić coś dla dzieci i młodzieży, żeby Msza św. żyła. Uważam, że Msza św. sama w sobie jest piękną modlitwą klasyczną, ale my, dorośli, jesteśmy w stanie to głębiej zrozumieć. Natomiast do dzieci i młodzieży trzeba przemówić trochę w inny sposób. W mojej rodzinnej parafii, kiedy byłam dzieckiem, istniał zespół, oaza. Cały czas coś się działo, Kościół żył. Teraz my, dorośli, jesteśmy bardziej zabiegani, trudno nam znaleźć czas dla samych siebie, a co mówić, żeby jeszcze poświęcić się innym. Śpiewam od dziecka, więc wydawało mi się, że jeżeli coś mogę komuś przekazać, to chętnie się tym podzielę. Nie sądziłam, że to aż tak się rozwinie i tak daleko zajdzie - mówi pani Wioletta.
Z racji wydania płyty zespół wystąpił w kościele parafialnym. Ich profesjonalny występ był długo oklaskiwany przez parafian i księży. Następny występ zaplanowany jest w kościele na Bielisze.
- Młodzież i dzieci to nasza przyszłość. Zawsze wspieram grupy i ruchy, które w parafii się pojawiają i które chcą iść Bożą drogą. W zespole Signum profesjonalizmem zachwyca mnie starsza grupa, a młodsza dziecięcym zapałem. Dziękuję za serce i czas poświęcony przez panią Wiolę Latosek i ks. Sławka Molendowskiego, który jest duchowym opiekunem zespołu - mówi proboszcz ks. kan. Stanisław Sikorski.
Ks. S. Molendowski był wikarym w tej parafii. Teraz jest rezydentem, bo został wizytatorem katechezy.
- Zawsze powtarzam, że trzeba być dyspozycyjnym dla dzieci, młodzieży, ich rodziców. Oni wiedzą, że mogą na mnie liczyć. Organizuję im przeróżne wyjazdy, bo zespół Signum to nie tylko muzyka, ale też integracja, wyjazdy, pielgrzymki religijne, czy przebywanie razem. To wielka radość i wdzięczność Panu Bogu, że można coś dobrego zrobić i że jest dobra młodzież, bo to nie jest prawda, że nie ma dobrej młodzieży, widać to choćby na dzisiejszym koncercie - mówi ks. Molendowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.