Cieszyn i Czeski Cieszyn upamiętnią 10-lecie wejścia do strefy Schengen

Mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna będą w czwartek wspólnie świętowali 10-lecie przystąpienia Polski i Czech do strefy Schengen i likwidację szlabanów granicznych, które niegdyś dzieliły miasto - podał cieszyński magistrat.

"Dekadę po wejściu Polski i Czech do strefy Schengen spotykamy się ponownie na Moście Przyjaźni (w przeszłości istniało na nim przejście graniczne - PAP), by świętować tę radosną rocznicę. Dokładnie 10 lat temu uroczyście przecięto tam graniczny szlaban. Potem bawiliśmy się do białego rana. Tak cieszyniacy z obu stron Olzy świętowali zlikwidowanie kontroli granicznej i fakt, że po wielu latach znowu żyją w jednym mieście" - poinformowała Barbara Stelmach-Kubaszczyk z cieszyńskiego magistratu.

Podczas świętowania rocznicy burmistrzowie Cieszyna - Ryszard Macura i Czeskiego Cieszyna Vit Slovacek podpiszą wspólny dokument, tzw. III Deklarację Cieszyńską. Pierwsza powstała w 2004 r., gdy Polska i Czechy wstępowały do UE, a druga 10 lat temu, gdy oba kraje włączyły się do strefy Schengen.

W dokumentach podkreślano, że niezależnie od narodowości, wyznania i przekonań politycznych najważniejszą kwestią jest rozwój i pogłębianie polsko-czeskiej współpracy na Śląsku Cieszyńskim. W pierwszej deklaracji przypomniano, zarazem, że region ten przez stulecia istniał jako wielonarodowy organizm, na rozwój którego wpływali Polacy, Czesi, Słowacy, Niemcy i Żydzi.

Mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna będą bawili się na rynku. Wystąpią m.in. Ewa Farna oraz Jano Live Show. W fotobudkach będzie można zrobić sobie zdjęcie z przyjaciółmi.

W 1920 r. Śląsk Cieszyński został podzielony pomiędzy Polskę, a Czechosłowację (Zaolzie). Na pół podzielono wówczas także Cieszyn. W 1938 r. na Zaolzie weszło polskie wojsko, ale po II wojnie zostało ono ponownie wcielone do Czechosłowacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama