Pamiętają Państwo dwa znakomite, książkowe, wywiady-rzeki, w których niemiecki dziennikarz, Peter Seewald przepytywał kardynała Josepha Ratzingera? Teraz, po raz kolejny, możemy spotkać się z dwojgiem tych niezwykłych rozmówców. Tym razem jednak obaj autorzy „przemawiają” do nas osobno.
Wydawnictwo św. Wojciecha wydało właśnie papieskie „Myśli na każdy dzień” oraz „Kiedy znów zacząłem myśleć o Bogu” Seewalda. Ta pierwsza publikacja to swoista antologia rozważań i fragmentów homilii Benedykta XVI, do których sięgać możemy przez cały rok. Ta druga, to niezwykle przenikliwa analiza stanu naszej cywilizacji i współczesnej kultury, a zarazem wyznanie wiary człowieka, który po wielu latach powraca na łono Kościoła katolickiego.
Seewald, niegdysiejszy publicysta „Spiegla”, „Sterna”, czy „Süddeutsche Zeitung”, nawrócił się między innymi dzięki rozmowom z Ratzingerem, w czasie których powstały dwie, wspominane tu już książki: „Sól ziemi” oraz „Bóg i świat”. Jednak po uważnym wczytaniu się w „Kiedy znów zacząłem myśleć o Bogu”, ma się wrażenie, że równie istotna była dla niego nostalgia za czasami i wartościami, które wyznawali jego dziadkowie.
„W moich rodzinnych stronach mistycyzm był jednym z pierwiastków zawartych w powietrzu, którym oddychaliśmy (...) W Bawarii przywiązanie do prostoty i przykładanie do wszystkiego normalnej, ludzkiej miary to wciąż oczywistość, zaś tęsknota za świętością jest chyba największą tajemnicą tej ziemi” – stwierdza subiektywnie niemiecki żurnalista, mający jednak też świadomość, iż jest to wyidealizowany obraz owego, bawarskiego „raju utraconego”. Wszak nieco dalej pisze o wstrząsających statystykach z epoki jego dziadków, kiedy to 95 % Niemców było wiernymi różnych Kościołów chrześcijańskich, a jednocześnie to właśnie wtedy wyniesiono Hitlera do władzy.
Znakomite są właśnie te, rozliczeniowe fragmenty seewaldowskiej publikacji, w których autor rozprawia się z nazizmem, z niemiecką, młodzieżową kontrkulturą lat ’60 i ’70, czy wreszcie ze światem mediów, a jednocześnie wciąż powraca do wydarzeń z kart Ewangelii, szukając w nich oraz we wnętrzach odwiedzanych przez siebie świątyń, ukojenia, które może przynieść jedynie kontakt z Sacrum... *** Benedykt XVI - "Myśli na każdy dzień", Wydawnictwo św. Wojciech, rok wydania 2009; ilość stron: 414. Peter Seewald - „Kiedy znów zacząłem myśleć o Bogu”; Wydawnictwo św. Wojciech, rok wydania 2009; ilość stron: 206.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.