Obrazy słomą malowane

W piwnicy Tadeusza Ciuraby dzieją się niesamowite rzeczy. Tu zwykła słoma zmienia się w niezwykłe dzieła sztuki.

Dał Pan duszę dziwną, aby ją objawić światu – te słowa witają każdego, kto z ciekawością schodzi do pracowni rybnickiego artysty. Wypisał je i zawiesił tuż przy wejściu. Jakby chciał, żeby przypominały mu sens jego pracy.

Dwie miłości
Tadeusz Ciuraba przyjechał na Śląsk w latach 60. z Zamościa. Wiadomo, za pracą. Znalazł ją w nieistniejącej już dziś kopalni Rymer. Przepracował w górnictwie ponad 30 lat. – Pracowałem przy przeróbce w błocie, chłodzie i potwornym hałasie – wspomina, ale nie narzeka. – Górnictwo tak jak sztukę trzeba kochać – podsumowuje.

Gdyby nie kochał swoich słomkowych obrazów, dawno rzuciłby nimi w kąt. Ta technika wymaga niezwykłej dokładności, cierpliwości i zaangażowania. – Najpierw muszę nazbierać odpowiednią słomę. Ścinam ją nożyczkami, kiedy jeszcze stoi. Muszę mieć tyle, żeby wystarczyło mi na cały rok, a najlepiej, jakby jeszcze trochę zostało – wyjaśnia.

Potem następuje długi i skomplikowany proces przeróbki surowca. Trzeba ją poprzycinać do pożądanej długości, wygotować i zabarwić. – Najlepszą słomę miałem z kielecczyzny. Do jej gotowania użyłem ok. 3 wiader wody i zawsze udaje mi się zabarwić ją tak, jak chcę. Jeśli korzystam ze śląskiej, wody musi być dwa razy więcej, a mimo to kolor czasem powstaje dość przypadkowy – martwi się. Skąd ten problem? Sprawa jest prosta. Na Śląsku zboża są bardziej zanieczyszczone.

Domowa galeria
Kiedy wszystko jest już oczyszczone i zabarwione, trzeba słomę porozcinać, żeby z cienkich rurek powstały paseczki. Dopiero w tej postaci wysuszona słoma nadaje się do tworzenia. Teraz można robić szkic obrazu. Tadeusz Ciuraba czerpie inspiracje z różnych źródeł. Najczęściej od wielkich malarzy: Chełmońskiego, Witkacego, Picassa. Uwielbia również motywy gruzińskie.

Często wykleja ze słomy bukiety kwiatów. Tworzy też ikony i obrazy świętych. W jego mieszkaniu próżno szukać zbytków, jakie są w innych domach. – Kiedyś, ale tylko raz, żona powiedziała mi: „zobacz Tadziu, ludzie mają piękne meble, ładne mieszkania, a u nas wszędzie obrazy i obrazy” – relacjonuje artysta.. W jego mieszkaniu na każdych drzwiach, na każdej ścianie wisi jakiś obraz. Jest Matka Boża – katolicka i prawosławna, jest święty Jerzy i jest oczywiście – jak na górniczy dom przystało – święta Barbara.

Wciąż mam marzenia
Pan Tadeusz wciąż nie przestaje tworzyć, chociaż nie jest już młodzieniaszkiem, a każdy obraz wymaga setek godzin wytężonej pracy. Kiedyś nawet próbował je zliczyć, ale w połowie, mając już za sobą 240 godzin, zirytowany stwierdził, że nie jest od liczenia i przestał.

Wciąż marzy o nowych wystawach. – Chciałbym jeszcze kiedyś wrócić i pokazać swoje obrazy w rodzinnych stronach. Marzę też, żeby udało mi się wystawić moje ikony w prawdziwej cerkwi. Tam nabrałyby szczególnego wyrazu – mówi. Może ktoś pomorze spełnić marzenia artysty z Niedobczyc?

Wystawę Tadeusza Ciuraby pt. „Słomkowe inspiracje” można oglądać do końca lutego w wodzisławskim muzeum.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • 01.01.2010 12:53
  fryce obrazy wykonane metodą haftu przedstawiające historie Afryki , coś pięknego . Obrazy wykonane ze słomy będą unikalne bo komu sie będzie chciało ze słomą bawić. Haft jest znany od dawien dawna i przetrwał ,a prawdziwą artystycznośćią ze słomy trzeba być zainspirowanym .Ludzie widzący takie dzieła są zafascynowani że można coś pięknego stworzyć. Dużo uznania dla niego przesyła uczeń, który poznał częściowo technike twożenia obrazów ze słomy. Dziwię się że jeszcze do tej pory nie chce nikt spełnić mażenia artysty ??? Bo jego twórczość jest tego warta i kiedyś zostanie utrwalona wnaszej kulturze.
 • Maria
  05.05.2010 22:43
  Prowadze koło rekodzieła, z moimi uczennicami wyklejam obrazy ze słomy. Bardzo im sie ten sposób tworzenia podoba.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.