Stoją przy bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. W samym centrum warszawskiej Pragi Apostoł Narodów oraz patron młodzieży, uczniów i studentów przypominają, do kogo przyszedł Chrystus.
'Warszawski' św. Paweł. Po drugiej stronie schodów w Roku Kapłańskim ma stanąć figura św. Piotra.Pomnik Apostoła Narodów jest bodaj najnowszym w Warszawie. Poświęcony na zakończenie Roku św. Pawła Apostoła, w niedzielę 28 czerwca, stanął po lewej stronie monumentalnych schodów prowadzących do świątyni. Św. Pawła można łatwo rozpoznać po jego atrybutach: mieczu, który trzyma w prawej dłoni, i księdze Ewangelii w lewej. Figurę wyrzeźbił w białym piaskowcu szydłowieckim Zenon Kozakow.
Inicjatywa postawienia pomnika wyszła od proboszcza parafii NSJ przy ul. Kawęczyńskiej ks. Wiesława Kani. Sam fakt postawienia pomnika św. Pawła przy bazylice NSJ wiąże się z tym, że budowa tej świątyni jest wzorowana na Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Rzymski św. Paweł ma miecz podniesiony do góry, zaś na pomniku przed bazyliką mniejszą na Pradze ostrze skierowane jest do dołu. Postawienie pomnika po lewej stronie schodów sugeruje, że po prawej stronie – symetrycznie – stanie inna figura. – W Roku Kapłańskim stanie tam pomnik św. Piotra Apostoła – informuje proboszcz.
Św. Jan Bosko stanął na ziemi. Po to, żeby zbliżyć się do niego mogło każde potrzebujące pomocy dziecko.Z lewej strony bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej stoi pomnik św. Jana Bosko, wykonany z surowego kamienia przez Krystynę Fałdygę-Solską, autorkę m.in. pomnika św. Maksymiliana w Niepokalanowie. Figura nie stoi na piedestale, lecz na ziemi, by wszyscy mogli się do niego zbliżyć – szczególnie dzieci. Św. Jan Bosko z pomnika z uśmiechem na ustach szeroko bowiem rozpostarł ramiona, zapraszając do siebie zbliżające się pociechy, które stanowią również element pomnika.
Św. Jan Bosko, żyjący w latach 1815–1888 w pobliżu Turynu, od 1841 r. otoczył opieką młodzieńców, którzy byli sierotami i moralnie zaniedbani. Święty zakładał dla nich szkoły elementarne i zawodowe, przygotowujące do przyszłego dorosłego życia. Dla realizacji rozpoczętego dzieła św. Jan Bosko założył dwie rodziny zakonne: św. Franciszka Salezego (salezjanie) do opieki nad chłopcami i Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (salezjanki) do opieki nad dziewczętami. Ikonografia przedstawia tego świętego w otoczeniu młodzieży. Tak też można oglądać św. Jana Bosko w rzymskiej Bazylice św. Piotra i obok bazyliki mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze.
Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:
FilmLiteraturaMuzykaMalarstwoArchitekturaZjawiskaSylwetki
«« | « |
1
| » | »»