Od papieża Urbana VIII dostał Wawrzyn Poetycki, czyli ówczesnego Nobla. Spośród polskich twórców był tłumaczony na najwięcej języków. Od niedawna o ks. Macieju Kazimierzu Sarbiewskim przypominają mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości.
Z Wilna do Sarbiewa
– Pamięć o Sarbiewskim ożywiło ciechanowskie środowisko literackie – mówi dr Teresa Kaczorowska, pomysłodawczyni Międzynarodowych Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.
W 2004 r. pojechała do Wilna na imprezę poetycką „Maj nad Wilią” z referatem o Sarbiewskim. Zobaczyła, jak szanują go tamtejsi Polacy, a także Litwini, i postanowiła przywrócić temu „chrześcijańskiemu Horacemu” właściwą rangę nie tylko w regionie, ale i w kraju. – W 2005 r., czyli w 410. rocznicę jego urodzin, mazowieccy poeci i pisarze zainicjowali pierwsze trzydniowe spotkania – opowiada.
Impreza objęła swoim zasięgiem kilka miejscowości na północy Mazowsza, a w jej przygotowanie włączyli się prawie wszyscy – samorządy, władze, szkoły, parafie, domy kultury, muzea, ojcowie jezuici. Patronat sprawują bp płocki Piotr Libera (– On kocha klasykę, więc ceni Sarbiewskiego – komentuje Kaczorowska) i Marszałek Sejmu RP. Zaproszeni twórcy z Wilna, Rzymu, Niemiec i kraju co roku spotykają się ze społecznością Płońska, Sarbiewa, Rostkowa, Przasnysza, Ciechanowa. – Zorganizowaliśmy kolejny raz ogólnopolski konkurs poetycki o „Laur Sarbiewskiego” – informuje Kaczorowska. – Ale też lokalne konkursy dla młodzieży – plastyczny „Sarmatyzm wczoraj i dziś” i krasomówczy.
Barok i rodzinny stół
Mariusz Pasierowski, dyrektor podstawówki w Sarbiewie, jest odpowiedzialny za konkurs krasomówczy. Dla młodszych uczniów wymyślił konkurs recytatorski, a w zeszłym roku krasomówczy poszerzył o udział gimnazjalistów. – Ks. Sarbiewski uchodził za wielkiego mówcę, nasz konkurs uczy młodzież dbałości o czystość języka, logicznego formułowania myśli, poprawnego wypowiadania się – informuje. – W tym roku ciekawie zapowiadają się prezentacje „Bóg a młodzi ludzie”, „Rodzinny stół – czy taki ważny?” – mówi Pasierowski, z wykształcenia historyk, doceniający historyczny wkład swojego rodaka w rozwój Europy. – Same wiersze Sarbiewskiego są nieco odległe, warto mówić o jego zasługach historycznych – przyjaźni z papieżem, kontaktach z ludźmi świata – podkreśla Renata Dychto, historyczka i szefowa kółka teatralnego z gimnazjum w Nowej Górze.
Kolejny rok przygotowuje uczniów do kraso-mówczych zmagań. Jak wyliczyła, poświęca średnio po 8 godzin na jednego ucznia. – To dobry sposób nie tylko na ćwiczenie ładnych wypowiedzi, ale poznanie człowieka tej ziemi – mówi. W 2006 r. inicjatorzy Międzynarodowych Dni ks. Sarbiewskiego powołali Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana z siedzibą w zabytkowej plebanii w Sarbiewie. – Będziemy propagować twórczość Sarbiewskiego, ale też chcemy odbudować dawny dwór Sarbiewskich, jako międzynarodowe centrum badawcze, w którym byłoby muzeum baroku, biblioteka, karczma polsko-litewska i hotel – snuje plany Kaczorowska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.