Jubileusz nad Olzą - jedni narzekają, że program mało spektakularny, drudzy widzą jednak szanse na wypromowanie miasta, które wielu Polakom wciąż kojarzy się głównie z przejściem granicznym w podróży na południe. Jak będzie? Cieszyn rozpoczyna świętowanie 1200-lecia legendarnego założenia miasta.
Oprócz imprez na trwałe wpisanych już w kulturalny kalendarz Cieszyna, takich jak Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic, Przegląd Filmowy „Kino Na Granicy” („Kino na Hranici”) czy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”, organizatorzy jubileuszu z radą obchodów, tworzoną przez zasłużone dla miasta postaci, zapowiadają, iż odbędzie się wiele wydarzeń zorganizowanych przez instytucje i stowarzyszenia, realizujące w Cieszynie swoje autorskie projekty kulturalne.
Odkryć dumę
Obchody rozpoczęły już przeglądy jasełek i sylwestrowa zabawa miejska. Ale uroczyście i oficjalnie jubileusz zainaugurował 2 stycznia koncert muzyki filmowej, który odbył się w Teatrze im. Mickiewicza. Zaproszono Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz solistów: Joannę Wojnowską, Sabinę Olbrich-Szafraniec, Mateusza Zajdla. W planach znaczących wydarzeń, zaprojektowanych z myślą o jubileuszu, są także m.in. pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” czy też występy twórców muzyki rockowej, popowej oraz elektronicznej.
Za najważniejsze spośród wydarzeń kulturalnych organizatorzy uważają koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Władze Cieszyna z burmistrzem Bogdanem Fickiem chcą, by to przede wszystkim mieszkańcy odkryli na nowo dumę z tego, że są obywatelami tego miasta. W kalendarzu uwzględniono wszystkie ważne dla poszczególnych środowisk wydarzenia kulturalne i sportowe.
Odbędą się m.in. koncert zespołu „Śląsk” – „A to Polska właśnie”, przedstawienie „Cieszko już tu nie Mieszko” w wykonaniu uczniów cieszyńskiego Zespołu Katolickich Placówek Oświatowych, Baśniowa Noc z Andersenem w cieszyńskim grodzie, musical dla dzieci „Gdzieś po drugiej stronie tęczy”, koncert zespołów „Coma” i „Zakopower”, „Touch of Ireland” – widowisko wokalno-taneczno-muzyczne w teatrze, fabularna gra miejska „Zagubieni w czasie Trzej Bracia”, Festiwal Kulinarny „Cieszyńskie smaki”, Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny.
Spośród imprez sportowych w programie znalazły się m.in. występ teatru akrobacji z Pekinu czy meta IV etapu 67. Wyścigu Kolarskiego Tour de Pologne UCI Pro Tour zaliczanego do Kolarskiej Ligi Mistrzów oraz międzynarodowe biegi uliczne, Gwiaździsty Zlot Kolarski im. Bolka, Leszka i Cieszka czy Rajd „Cieszyńska Barbórka”.
Jak podkreśla Renata Karpińska z biura promocji miasta, stworzenie takiej oferty jubileuszowej było możliwe dzięki środkom unijnym na projekty „Ciesz się Cieszynem 1200 lat” oraz: „Jedno miasto – jedna kultura”. Czy program jubileuszowy spełni oczekiwania cieszyniaków? Poszczególne środowiska pieczołowicie przygotowują się do zaprezentowania swojego dorobku. O ich efektach będziemy informować...
Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...