Na zamku w Rogowie Opolskim poznać można historię książki, a w przylegającym doń parku, zachwycić się pięknem przyrody.
Rogów Opolski to nieduża wieś leżąca w województwie opolskim w pobliżu Krapkowic, w niewielkiej odległości od autostrady A4. Miejscowość znana jest przede wszystkim z pięknego zamku, który wznosi się wśród drzew nad starym korytem Odry, w pobliżu kościoła parafialnego pw. śś. Apostołów Filipa i Jakuba.
Początkowo prawdopodobnie była to średniowieczna budowla warowna otoczona fosą i pełniąca funkcję kontrolowania żeglugi na Odrze. Zamkowi nowożytny kształt nadał pod koniec XVI w. ród Rogoyskich. Natomiast na przełomie XVIII i XIX w. Kurt von Haugwitz przebudował go, tworząc imponującą rezydencję z modnym parkiem w stylu angielskim.
Po zakończeniu II wojny światowej zamek upaństwowiono i zamieniono najpierw w przedszkole, a potem w spichlerz zbożowy PGR-u. Rezydencja z każdym rokiem popadała w większą ruinę, a po jej wyposażeniu nie pozostał ślad. W 1965 r. zamek został przekazany Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, która podjęła się przeprowadzenia niezbędnego remontu. Zamkowi nadano dawny renesansowo-klasycystyczny charakter z zamkniętym z dwóch stron dziedzińcem i krużgankami. Obecnie umieszczono w nim Oddział Zbiorów Zabytkowych z najstarszymi zbiorami bibliotecznymi: manuskryptami, starodrukami, grafikami, listami i mapami. Turystom udostępniono do zwiedzania parter budynku. Codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godz. od 9.00 do 17.30, można posłuchać historii zamku opowiadanej przez przewodnika, zobaczyć salę kominkową i salę konferencyjną oraz zwiedzić wystawę ukazującą historię książki (cena wstępu – 4 zł, bilet ulgowy – 2 zł).
Jednak ze względu na odbywające się w zamku konferencje i przyjęcia, w niektóre dni wejście do środka jest niemożliwe. Przewodnik radzi, aby przed planowanym przyjazdem do Rogowa Opolskiego upewnić się telefonicznie, czy danego dnia zamek będzie udostępniony do zwiedzania (tel. 077 46 72 108).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.