KSIĄŻKI
Historia miłości
Kolejna pozycja z cyklu „Prawdziwe historie” to powieść, która powstała na podstawie wspomnień babci męża autorki. Tytułowa „żona wyklęta” pokochała „Pilota”, czyli Władysława Grudzińskiego, żołnierza oddziału słynnego „Roja”. To opowieść o wielkiej miłości w trudnych czasach, a historię „Pilota” i jego walki z komunistyczną władzą poznajemy z punktu widzenia zakochanej dziewczyny. Grudziński był postacią niezwykłą, o czym świadczą jego przechowywane przez Anastazję dzienniki. Cennym uzupełnieniem opowieści są zdjęcia i zachowane dokumenty, zarówno z akt UB, jak i własnoręczne notatki „Pilota”.
Edward Kabiesz
Jak usłyszeć Boga w Biblii?
Książeczka jest zapisem konferencji o. Krzysztofa Popławskiego poświęconych owocnemu czytaniu Biblii. Zaletą tych rozważań jest syntetyczność, prostota, konkretność. Były prowincjał polskich dominikanów, posługując się klasycznym schematem „lectio, meditatio, oratio, contemplatio, operatio”, omawia różne drogi prowadzące do jednego celu – do karmienia duszy słowem Boga. Nie ma tu żadnego wydziwiania, szukania na siłę oryginalności, jest pokora wobec bogatej tradycji Kościoła. To przystępne wprowadzenie do modlitewnego wsłuchiwania się w słowo Boże. Zachęta do odkrycia własnego sposobu rozmowy z Bogiem.
ks. Tomasz Jaalewicz
PŁYTY
Głos po przerwie
Keith Jarrett – uważany przez wielu za najwybitniejszego wśród jazzowych pianistów – stanął na scenie w Newark po dwóch latach milczenia spowodowanego chorobą. Album „After The Fall” to zapis występu sprzed blisko 20 lat. „Dla mnie to nie tylko historyczny dokument, ale naprawdę świetny koncert” – stwierdził Jarrett po latach. Mógł liczyć na wsparcie wieloletnich towarzyszy – basisty Gary’ego Peacocka i perkusisty Jacka DeJohnette. Wybrał klasykę – słynne ballady, jak „When I Fall In Love” czy „Autumn Leaves” oraz utwory z lat 40. i 50. ubiegłego wieku takich tuzów jak Charlie Parker czy John Coltrane.
Piotr Sacha
Jest pięknie
Jak utkać muzykę z szumów i szeptów? Zapytajcie Michała Jacaszka. Robi z muzyką, co chce. Nagrane przed dekadą „Treny” Jana Kochanowskiego otwarły przed nim wrota na świat. Tym razem Jacaszek zaczął czytać wiersze XVII-wiecznego poety i pastora z Anglii – Roberta Herricka („Żegnajcie, doby, lata, wiedzie mnie ścieżka w stronę, gdzie mieszka Nieskończoność skrzydlata”). Wyśpiewały je trzy wokalistki – Hania Malarowska, Natalia Grzebała i Joasia Sobowiec-Jamioł). W przeciwieństwie do „Legendy” (nagranej z Tomkiem Budzyńskim) to płyta wyszeptana.
Marcin Jakimowicz
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Wiersze wszystkie” pozwalają uważnie prześledzić zawiłą poetycką drogę noblistki.
Mormoni wpływają na treść serialu „The Chosen”! – ostrzegają niektóre środowiska protestanckie.
Barbara Gruszka-Zych przekonuje, by zawsze patrzeć na drugiego człowieka, jak na przyjaciela.