Vistula Folk Festival zabrzmi w tym roku m.in. dźwiękiem afrykańskich bębnów.
Jedna z najbarwniejszych płockich imprez, prezentująca muzyczne tradycje i kulturę z różnych krajów, odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. Znana jest już część wykonawców tegorocznego VII Vistula Folk Festival.
Płock będzie gościł m.in. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Siverski Kleinody z ukraińskiego obwodu czernihowskiego. To grupa istniejąca od 2002 r., której dyrektorem artystycznym jest Serhiy Vovk, ceniony artysta, angażujący się w szerokie badania nad ukraińskim folklorem i jego ochroną. Zespół składa się z podgrup: tanecznej, wokalnej i orkiestry. Każda z nich ma własny bogaty program, który daje możliwość zaprezentowania spektrum kultury i tradycji Ukrainy.
VFF zabrzmi w tym roku także pulsacyjnym rytmem afrykańskich bębnów Nguni, dzięki kolejnemu gościowi festiwalu - zespołowi pieśni i tańca Ama-Zebra z RPA (zespół powstał w 1994 r., czyli w roku pierwszych wolnych wyborów w tym kraju). Jego występy to żywe spektakle, na które składają się tradycyjne afrykańskie tańce i śpiewy w języku isiZulu, a także akompaniament bębnów.
Trzydziestoosobowy zespół koncertował do tej pory m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Chorwacji, we Włoszech, ale także w Wielkiej Brytanii, USA czy w Tajwanie. Jest członkiem Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Festiwali Tradycyjnych (SATFA), Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) oraz Federacji Międzynarodowych Festiwali Tańca (FIDAF). Dwukrotnie występował dla Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II oraz trzykrotnie dla prezydenta RPA Nelsona Mandeli.
Vistula Folk Festival w Płocku potrwa od 21 do 26 sierpnia. To współczesna odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej, który został zorganizowany po raz pierwszy w 1967 r. Po długiej przerwie imprezę folklorystyczną w nowej formule wskrzesił Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.
aktualna ocena | - |
głosujących | 0 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Premiera miała miejsce w stołecznym kościele Miłosierdzia Bożego. Reżyserował Wajda.
Jan Paweł II i kardynał Joseph Ratzinger o „Fauście” Goethe. Warto przypomnieć.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Opowieść o życiu Jezusa i apostołów pojawi się premierowo na wielkim ekranie.