Koncert na 100 pyrlików, pokaz współczesnej mody śląskiej i inscenizacja z postaciami hrabiego Redena i innych świadków odkrycia złóż srebronośnych.
Barbórka w środku lata - to wydarzenie nawiązujące do starej tradycji organizowanych od końca XVIII wieku Bergfestów, czyli świąt górniczych. Odbywa się w pierwszą rocznicę wpisania tarnogórskich podziemi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez dwa dni, 14 i 15 lipca, zaplanowano szereg imprez, głównie na tarnogórskim rynku.
W niedzielę o 14.00 w parku Kunszt, czyli w miejscu, gdzie pod koniec XVIII wieku odkryto złoża rud srebronośnych, odbędzie się uroczystość nawiązująca do odbywających się tam przez ponad 120 lat tych górniczych świąt. Wkrótce po tym odkryciu założono Królewską Kopalnię Fryderyk oraz uruchomiono pierwszą w regionie maszynę parową. W inscenizacji pojawią się w strojach z epoki m.in. postacie hrabiego Redena, Henitza i wielu innych osób zasłużonych dla miasta.
O ubiegłorocznych obchodach można przeczytać TUTAJ.
Mira Fiutak /Foto Gość Spotkanie w parku Kunszt przed rokiem Na rynku pod tarnogórskim ratuszem zaplanowany został „Koncert na 100 pyrlików” w wykonaniu Kamiliańskiej Parafialnej Orkiestry Dętej. Będzie można usłyszeć m. in. „Tarnogórski Dzwoneczek”, utwór poświęcony miejscowemu górnictwu, napisany na początku XIX wieku przez Rudolfa Carnalla, dyrektora tutejszej szkoły górniczej. Każdy będzie mógł dołączyć do orkiestry, pod warunkiem, że przyniesie ze sobą - w nawiązaniu do górniczo-kolejarskiej tradycji miasta - pyrlik lub młotek, żeby zagrać nimi na szynie kolejowej.
Podobnie podczas finałowego koncertu zespołu Pogodno do wspólnego występu, który może stać się ciekawym happeningiem, zaproszeni są uczestnicy imprezy, a muzycy proszeni są o zabranie ze sobą instrumentów.
W programie „Barbórki w środku lata” znalazł się też m.in. pokaz współczesnej mody śląskiej, ludowa potańcówka, na której będzie można nauczyć się starych śląskich tańców ludowych, a także warsztaty plecenia wianków, ceramiczne, kowalskie, witrażowe, malarskie, malowanie porcelany, zajęcia poświęcone śląskim legendom i wykonywanie górniczych czapek oraz wiele imprez towarzyszących.
Szczegółowy program dostępny na: www.tarnowskiegory.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...