- Dzięki naszym wspaniałym artystom, poprzez poezję, muzykę i śpiew oddajemy hołd Ojcu Świętemu. Ścielimy mu biało-czerwone kwiaty - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
W archidiecezji gdańskiej zainaugurowano obchody 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II. Rozpoczął je wyjątkowy koncert, który odbył się 7 października w bazylice św. Brygidy. Retransmisję wydarzenia można było obejrzeć w TVP Polonia i TVP1. Wśród widzów było wiele postaci życia publicznego. W ławkach kościoła św. Brygidy zasiedli m.in. wszyscy biskupi archidiecezji gdańskiej. Obecni byli także biskup włocławski Wiesław Mering oraz bp Edward Janiak, ordynariusz kaliski.
Podczas koncertu z towarzyszeniem Cappelli Gedanensis pod dyrekcją Jacka Brzoznowskiego wystąpili: Alicja Węgorzewska, dyrektor artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej (mezzosopran), Plácido Domingo jr. (tenor), Maciej Miecznikowski (bas) oraz skrzypek Bogdan Kierejsza. W świątyni zabrzmiały zarówno utwory dedykowane św. Janowi Pawłowi II, jak i poświęcone umiłowanej przez niego Matce Bożej. Nie zabrakło także poezji, której interpretacje przedstawił Krzysztof Cezary Buszman.
Wydarzenie było okazją do przedstawienia specjalnego utworu napisanego z okazji 40. rocznicy powołania K. Wojtyły na Stolicę Piotrową. - Hymn papieski jest wyjątkowym hołdem dla św. Jana Pawła II. Muzykę do słów K.C. Buszmana napisał B. Kierejsza. To absolutnie światowa prapremiera tego niezwykłego utworu - mówiła A. Węgorzewska.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Przemawiający podkreślali ogromną rolę, jaką pontyfikat Jana Pawła II odegrał w historii Kościoła, Polski i świata Na zakończenie koncertu A. Węgorzewska zaprosiła na scenę abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego, Piotra Dudę, przewodniczącego NSZZ "Solidarność", oraz minister Annę Marię Anders. Przemawiający podkreślali ogromną rolę, jaką pontyfikat Jana Pawła II odegrał w historii Kościoła, Polski i świata.
- Czuję się zaszczycona, że jestem patronem tego niezwykłego koncertu, który odbywa się w prawdziwie wyjątkowym miejscu - mówiła A.M. Anders. - Wydaje mi się, że po tych 40 latach musimy się czegoś nauczyć z tego, co pozostawił nam Jan Paweł II. Ważne są wiara, patriotyzm, miłość do Polski i wielka odwaga. Uczmy się pracować ponad podziałami nad tym, żeby Polska była wolna, piękna i patriotyczna - podkreślała minister Anders.
Głos zabrał także P. Duda. Podkreślił, że św. Jan Paweł II wspierał Solidarność jako związek zawodowy, ale także solidarność międzyludzką. - Wszystko rozpoczęło się 2 czerwca 1979 r. na pl. Zwycięstwa. Po słynnych słowach Ojca Świętego tłum zaśpiewał: "My chcemy Boga". Tam wówczas narodziła się Solidarność. To, co stało się ponad rok później, w sierpniu 1980 r., było dopełnieniem tamtego wydarzenia - ocenił P. Duda.
Przewodniczący Solidarności zaznaczył także, że w preambule statutu związku znajdują się słowa o roli wartości chrześcijańskich oraz fragmenty nauczania św. Jana Pawła II. - To chociażby te, które padły na Zaspie, że "człowiek dla człowieka nigdy i nigdzie nie może być towarem". To słowa bardzo ważne dla Solidarności. Staramy się je codziennie realizować dla godności ludzkiej pracy. Słowa Jana Pawła II zawsze były ponadczasowe. Także wówczas, gdy w 1997 r. w Zakopanem Ojciec Święty powiedział: "Brońcie krzyża! Nie pozwalajcie na obrażanie imienia Pana Boga w waszych sercach, w życiu rodzinnym i społecznym". Jakże te słowa są dzisiaj aktualne - podkreślił przewodniczący. - Pani Alicjo! Dziękuję za pomysł tego koncertu papieskiego. Dziękuję, że ten wspaniały koncert odbywa się tutaj, w kościele św. Brygidy, w bastionie Solidarności - dodał na zakończenie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...