Polska uświęcona na drodze do wolności

Krakowskie Muzeum Archidiecezjalne już wkrótce zaprezentuje wystawę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wiele dzieł sztuki zostanie na niej pokazanych po raz pierwszy.

- Zostanie na niej zaprezentowana wielowiekowa tradycja wątków patriotycznych w sztuce sakralnej. Wystawa przypomni nam o nierozerwalnym związku miłości do Boga z umiłowaniem Ojczyzny w historii naszego narodu - poinformował dziś w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski w trakcie prezentacji tego, co zobaczymy na ekspozycji.

- Tytuł i zawartość wystawy "Polonia Sacra" (Polska uświęcona) przywołuje z jednej strony bogate przesłanie narodowe wpisujące się w dzieje artystyczne naszej ojczyzny, ale także tego, co w dziejach Polski jest święte. Chcemy na to wszystko popatrzeć przez pryzmat wyjątkowych dzieł sztuki zgromadzonych na terenie archidiecezji krakowskiej. Mają nam wskazać tę niezwykłą duchową przestrzeń, odkrywaną przez całe pokolenia w tęsknocie za wolnością - dodał ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły.

Przedstawiona zostanie rola wybitnych duchownych m.in. kard. Adama Stefana Sapiehy i kard. Karola Wojtyły w wysiłkach wolnościowych Polaków.

W kolejnych salach ekspozycyjnych: "Ślady niepodległości", "Chwała bohaterom", "Książę niezłomny", "Królowa Korony Polskiej" i "Orędownicy Polski" zostanie pokazanych 200 eksponatów pochodzących z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz świątyń i klasztorów na terenie archidiecezji.

- Najcenniejszym, pokazywanym po raz pierwszy, będzie szesnastowieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, powstały w kręgu warsztatu Łukasza Cranacha, odnaleziony w kościele w Raciborowicach. Niegdyś znajdował się prawdopodobnie w katedrze wawelskiej. Po raz pierwszy będzie także prezentowany obraz Matki Bożej pędzla Józefa Unierzyskiego, ucznia i zięcia Jana Matejki, znajdujący się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego - powiedział dr Józef Skrabski, współkurator wystawy.

Po raz pierwszy na wystawie muzealnej zostanie pokazane również wyposażenie tzw. Gabinetu Historycznego, stworzonego w krakowskim Pałacu Biskupim przez bp. Jana Pawła Woronicza (1757-1829), m.in. cykl obrazów pędzla Michała Stachowicza i Franciszka Smuglewicza ukazujących nadanie przez Kazimierza Wielkiego przywilejów wiślickich, założenie Uniwersytetu Krakowskiego, Unię Lubelską, księcia Józefa Poniatowskiego wjeżdżającego do Krakowa i przysięgę Kościuszki na Rynku Krakowskim.

- Ze zbiorów Archiwum Kapitulnego na Wawelu na wystawie znajdzie się rękopis bulli kanonizacyjnej św. Stanisława z 1253 r. i pochodząca również z XIII w. księga "Rocznika Krakowskiego". Pokażemy także nabyty niedawno znak pielgrzymi św. Stanisława z XIII w. Umieszczono na nim m.in. widok studni św. Stanisława oraz 4 orły symbolizujące 4 dzielnice Polski - poinformował ks. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu.

Dopełnieniem wystawy przy ul. Kanoniczej będzie ekspozycja w Muzeum Katedralnym, pokazująca jaką rolę w drodze do wolności odegrała Polska królów i biskupów krakowskich, Polska św. Stanisława i św. Wojciecha.

Podobnie jak w przypadku niedawno otwartej na Białych Morzach wystawy "Nasz Papież", także i przy Kanoniczej zostanie zaaranżowane oratorium, gdzie będzie można pomodlić się i pomedytować. - To, co zobaczymy na wystawie, będziemy mogli przemodlić w towarzystwie naszych świętych m.in. Stanisława i Jana Kantego, których relikwie będą wystawione w oratorium w zabytkowych, bogato zdobionych relikwiarzach - powiedział ks. Witko

Wystawa "Polonia Sacra" zostanie otwarta 7 listopada w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19-21 i potrwa do 14 kwietnia przyszłego roku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama