"Twój Kościół to szczyt wszystkiego!"

Genialna książka, która zawiera w sobie argumenty, fakty i opinie na tematy związane z Kościołem.

Książka Ulricha Fillera Twój Kościół to szczyt wszystkiego! jest cenną pozycją dla każdego katolika. Można powiedzieć, że to kompendium wiedzy w pigułce. Nie ukrywajmy, czasem zdarzają się sytuacje, kiedy zupełnie brakuje nam argumentów w mało przyjemnych rozmowach, czy po prostu wiedzy dotyczącej spraw kościelnych i to jeszcze np. sprzed wieków, ale i nie tylko.

Co wiesz o procesach czarownic? Święta Inkwizycja jedno zło? Papieżyca Joanna - była czy nie była? Jak zareagować na sensacyjne informacje zawarte w książce Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci"? Pójdźmy dalej. Jakie są nasze argumenty, gdy padają pytania o seks przed ślubem, antykoncepcję, nieomylność papieża, celibat? 

Autor w bardzo ciekawy sposób porusza kwestie dotyczące katolickiej etyki seksualnej. Co daje małżeństwo? Jakimi trzema wskazówkami kieruje się katolicka etyka seksualna? Dlaczego pigułka antykoncepcyjna jest zła? Pozwolę sobie na cytat:

"Obecnie nawet i sami pionierzy rewolucji seksualnej nie kwestionują, że przechodzimy coś na podobieństwo kryzysu w przeżywaniu seksualności, a wraz z Manfredem Lützem możemy wyciągnąć wniosek, który wydaje się zaskakujący na pierwszy rzut oka: "Paweł VI i Alice Schwärzer zgadzają się w jednym: pigułka to manipulacja kobiety". To, o czym papież wiedział w latach 60. XX wieku, dotarło z upływem czasu również do kręgów feministycznych.

Filler nie boi się trudnych pytań czy konfrontacji z utartymi stereotypami. W logiczny sposób tłumaczy jaka jest np. różnica między metodami naturalnej regulacji poczęć, a sztucznymi metodami zapobiegania ciąży.

"Zabraniając używania prezerwatyw, papież staje się współwinny rozprzestrzeniania się AIDS" - autor świetnie odpiera ten zarzut. Dotyka tematu homoseksualizmu, a także coraz częściej słyszanego "problemu" eksplozji demograficznej.

Tłumaczy, dlaczego Jezus nie może być oderwany od Kościoła, bo przecież zdarza nam się spotkać osoby, które mówią "Jezus - tak, Kościół -nie". Omawia kwestie związane z protestantami i wspólną Eucharystią.

"Dlaczego muszę wyznawać grzechy przed księdzem? Dlaczego spowiedź jest konieczna?" - słyszy się takie pytania. Autor zwraca uwagę, że trzeba wyrobić sobie właściwe pojęcie o sakramencie pojednania. Objaśnia sprawy związane z nierozerwalnością małżeństwa. 

Może się wydawać, że książka to zbiór suchych argumentów, faktów, opinii, ale tak nie jest. Czyta się ją lekko, a miejscami człowiek się zaśmieje. Chociażby przy rozdziale związanym z celibatem. Autor przytacza rozmowę dwóch hydraulików z Rzymu.

- Słuchaj - mówi jeden z nich - podobno mają znieść celibat i wtedy księża będą się mogli żenić!
Kolega odpowiada: - No i dobrze! Czemu oni mają mieć lepiej od nas?!

Filler jednak nie zatrzymuje się na anegdocie, ale rozwija temat celibatu i tłumaczy, o co w tym wszystkim chodzi.

Książka jest podzielona na siedem większych rozdziałów: Fakty historyczneMiłość, żądza, namiętnośćSakramenty KościołaMaryja; Kościół i kobiety; Typowo katolickie; Kościół na ziemi. Każdy z nich podzielony jest na mniejsze. Oczywiście niektóre podrozdziały mogłyby być dłuższe, ale w tym momencie książka rozrosłaby się do gigantycznych rozmiarów. Tu mamy wiedzę w pigułce, ale bardzo porządnie przygotowaną. Na końcu mamy przypisy i spis bibliograficzny. 

Twój Kościół to szczyt wszystkiego! - to książka, która pomoże nam zrozumieć wiele kwestii, a może nawet rozwieje nasze wątpliwości. Polecam.

Ulrich Filler, Twój Kościół to szczyt wszystkiego!, Wydawnictwo Salezjańskie 2018

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama