Drewniany kościół w Ostropie z nagrodą specjalną w konkursie "Zabytek Zadbany"!

Odnawiany już od ponad 10 lat kościół św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie został laureatem w prestiżowym konkursie w kategorii za "właściwe użytkowanie i stałą opiekę nad zabytkiem".

Gala konkursu odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Gliwicki obiekt zwyciężył w kategorii specjalnej wraz z kaplicą św. Jana Nepomucena w Zerwanej w woj. małopolskim.

Jak podano w uzasadnieniu, nagrodę przyznano "za wieloletnią staranną opiekę nad kościołem filialnym św. Jerzego (...), uwzględniającą systemowe działania badawcze i konserwatorskie, służące wydobyciu i przywróceniu wartości historycznych i artystycznych zabytku".

Miejscem sięgającym najdawniejszych dziejów Ostropy, dziś dzielnicy Gliwic, jest drewniany kościół pw. św. Jerzego. Pierwotna świątynia, datowana na rok 1340, spłonęła jednak w czasie wojen husyckich w XV wieku.

W jego miejsce powstała obecnie znana budowla, chociaż w XVII w. została częściowo zniszczona - tym razem przez Szwedów - a następnie odbudowana wraz z powstałymi później murowanymi prezbiterium i zakrystią.

Kościół był używany do 1927 r., kiedy to została ukończona budowa nowej świątyni pw. Ducha Świętego, która przejęła funkcje liturgiczne. W 2008 roku rozpoczęto gruntowne prace remontowo-konserwatorskie.

W pierwszej kolejności (2008-2009) zabezpieczono zewnętrzną strukturę obiektu - zostały wymienione m.in. drewniane ściany i pokrycie gontowego dachu. W następnych latach zamontowano nową instalację elektryczną oraz alarm.

Przez trzy lata, od 2012 do 2014 roku, trwała renowacja polichromii w prezbiterium i głównej nawie. Pod koniec prac na ścianie tęczowej odkryto zamalowane sceny biblijne.

W 2015 r. odnowiono główny ołtarz, w 2016 r. polichromie na ścianie północnej ze scenami Męki Pańskiej, a w 2017 r. - ambonę i dwa boczne ołtarze. Aktualnie w renowacji są stacje drogi krzyżowej, których ostało się tylko pięć. Pozostałe uda się odtworzyć dzięki odnalezieniu identycznych wizerunków w kościele Wniebowzięcia NMP w Neuenhaus w Niemczech.

Kolejnym etapem będzie planowany remont zakrystii oraz dopełnienie formalnych procedur, mających na celu pozyskanie pochodzących z tego kościoła figur, które w 1958 r. trafiły do Muzeum w Gliwicach, jednak nie są w nim eksponowane.

- Dla parafii to duży prestiż, otrzymamy tablicę, która będzie świadczyła, że wygraliśmy ten konkurs - podkreśla ks. Michał Wilner, proboszcz parafii Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie.

- Te prace były kontynuowane przez tyle lat dzięki wielkiemu zaangażowaniu proboszcza i parafian. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie również zewnętrzne środki, które udało się pozyskać, ale wymagało to niemałej ekwilibrystyki. Bardzo się cieszymy, że ten obiekt ma teraz szansę dalszego życia i będzie nadal służył - komentuje Anna Szadkowska, diecezjalna konserwator zabytków, która wraz z ks. Michałem Wilnerem udała się do Gdyni na konkursową galę.

"Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Relację z gali możesz zobaczyć TUTAJ (oglądaj od 2:02:22).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama