Rajtowanie w Ostropie w Poniedziałek Wielkanocny

W maseczkach i z dystansem jeźdźcy wyruszyli w procesji konnej wokół miejscowości.

Odbywające się na Śląsku i Opolszczyźnie wielkanocne procesje konne to - jak wskazują etnografowie - zwyczaj o charakterze agrarnym, będący dziękczynno-błagalnym objazdem pól. W trakcie procesji gospodarze modlą się o dobre urodzaje, pogodę oraz ochronę plonów. Trasy procesji w poszczególnych miejscowościach mają najczęściej stały przebieg - w tym roku w niektórych miejscowościach skrócony z powodu pandemii.

Zwyczaj konnych procesji wielkanocnych, zwany też od niemieckiego słowa reiten (jeździć konno) rajtowaniem, zachował się głównie w zachodniej części woj. śląskiego. Korzeni tej tradycji etnografowie upatrują w germańskim zwyczaju Osterritt, czyli wielkanocnej "jazdy za Panem Bogiem" czy morawskim "chodzeniu za Bogiem" - wychodzeniu z domu, aby spotkać się ze Zmartwychwstałym i zamanifestować radość.

W okresie przed pandemią procesje przyciągały wielu widzów i turystów, nie zatracając jednak swojego pierwotnego, religijnego charakteru - dla jednych jest to tradycyjna manifestacja religijności, dla innych bardziej folklorystyczny zwyczaj.

Procesje konne, łączące kilkusetletnią religijną tradycję modlitwy o urodzaj i dobre plony z prezentacją lokalnych społeczności, zorganizowano w wielkanocny poniedziałek - po dwuletniej przerwie - w Raciborzu-Sudole, Bieńkowicach k. Krzyżanowic oraz w Pietrowicach Wielkich na ziemi raciborskiej, a także w Gliwicach-Ostropie, gdzie kroniki parafialne już w 1711 r. podają, że zwyczaj ten istnieje "od niepamiętnych czasów".

"Przebieg procesji konnej został ustalony i zaakceptowany przez Urząd Miejski, Zarząd Dróg Miejskich i sanepid" - podała parafia w Ostropie, podkreślając, że procesja mogła odbyć się przy zachowaniu reżimu sanitarnego obowiązującego w czasie pandemii: jeźdźcy i obserwujący procesję musieli zachować dystans dwóch metrów od siebie, będąc w maseczkach zasłaniających usta i nos.

W ubiegłym roku wielkanocna procesja w Ostropie została odwołana z powodu pandemii, jednak później zorganizowano ją w okrojonej formie we wrześniu.

Pod koniec 2019 r. z inicjatywy ks. Michała Wilnera, proboszcza parafii Ducha Świętego w Ostropie, Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął oficjalnie konsultacje społeczne w sprawie wpisania procesji konnych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. By wniosek o wpisanie na tę listę mógł być zaakceptowany, potrzebna jest m.in. tzw. deklaracja depozytariuszy, czyli różnych środowisk, osób i instytucji, pielęgnujących tradycję konnych procesji wielkanocnych i zaangażowanych w ich organizację

Zobacz w naszych galeriach zdjęć, jak wyglądały procesje konne w poprzednich latach:

2015:

Procesja konna w Ostropie

WIARA.PL DODANE 07.04.2015 AKTUALIZACJA 13.04.2020

Procesja konna w Ostropie

​Gliwice-Ostropa, 6.04.2015, Wielkanocna procesja konna o dobre urodzaje i błogosławieństwo.

Zdjęcia: Zdzisław Daniec

więcej »

2016:

Wielkanocna procesja konna w Ostropie

WIARA.PL DODANE 28.03.2016

Wielkanocna procesja konna w Ostropie

​W poniedziałek Wielkanocny, 28 marca, spod kościoła pw. Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie wyruszyła tradycyjna procesja konna, tzw. Osterreiten. Objeżdżając na koniach miejscowość, jeźdźcy modlili się w intencji urodzaju oraz Bożego błogosławieństwa w każdej pracy.
Zdjęcia: Szymon Zmarlicki /Foto Gość

więcej »

2017 - Żernica:

Wielkanocne rajtowanie

Foto Gość DODANE 17.04.2017 AKTUALIZACJA 17.04.2017

Wielkanocne rajtowanie

Wielkanocna procesja konna w Żernicy, tzw. rajtowanie. To tradycja niemieckiego pochodzenia odbywająca się w Poniedziałek Wielkanocny.

więcej »

2018:

Wielkanocna procesja konna w Ostropie

Foto Gość DODANE 02.04.2018

Wielkanocna procesja konna w Ostropie

Uroczysta procesja konna - tzw. rajtowanie lub Osterreiten - w Poniedziałek Wielkanocny przeszła ulicami i polami wokół Ostropy z modlitwą o urodzajne plony.

więcej »

2019:

Procesja konna w Ostropie [ZDJĘCIA]

Foto Gość DODANE 23.04.2019 AKTUALIZACJA 13.04.2020

Procesja konna w Ostropie [ZDJĘCIA]

W Poniedziałek Wielkanocny spod kościoła Ducha Świętego w Gliwicach Ostropie wyruszyła tradycyjna procesja konna, tzw. Osterreiten. W tym roku wzięło w niej udział ponad 60 jeźdźców. Procesja przez kilka godzin objeżdżała okoliczne pola, a jej uczestnicy modlili się o plony i prosili o Boże błogosławieństwo.

więcej »

2020:

Konna procesja z kościoła w Ostropie

Foto Gość DODANE 20.09.2020

Konna procesja z kościoła w Ostropie

​Gliwice, 20 września 2020. Osterreiten - przesunięta z Poniedziałku Wielkanocnego konna procesja z modlitwą i śpiewem przemierzyła drogi i pola okolic Ostropy. Przejazd zakończył się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w kościele parafialnym i tradycyjnym rzucaniem kawalerskich wieńców na krzyż.

więcej »

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama