Arcybiskup Wiktor Skworc przewodniczył w kościele Mariackim w Katowicach Eucharystii z okazji 20. rocznicy beatyfikacji księży Emila Szramka i Józefa Czempiela.
W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii z okazji 20. rocznicy beatyfikacji bł. ks. Emila Szramka oraz bł. ks. Józefa Czempiela – kapłanów (archi)diecezji katowickiej. W homilii zauważył, że postępowanie w sposób godny powołania polega na postępowaniu w sposób rozumny.
Metropolita katowicki mówił, że „racją godności człowieka jest m.in. rozum i złączona z nim zdolność poznania siebie, świata stworzonego i Boga”. – Nasi błogosławieni realizowali swoje powołanie w sposób rozumny i mądry! – mówił.
– Dewizą ich życia mogłyby stać się słowa św. Pawła z Listu do Filipian: „Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa” (Flp 3,8). Sami dążyli do jak najgłębszego poznania Jezusa tak na drodze formacji intelektualnej, jak i duchowej; ostatecznie na drodze krzyżowej – powiedział abp Skworc.
Arcybiskup zauważył również, że wspominani błogosławieni wołają o naszą świętość. – Niech to wołanie zapisze się w pamięci, w sercu każdego z nas i niech znajduje swój wyraz w świadectwie codziennego życia – mówił.
W krótkich słowach metropolita katowicki przypomniał zadania, jakie pełnili błogosławieni księża w ówczesnej diecezji katowickiej. – Ks. Emil Szramek razem z biskupami Hlondem i Lisieckim budował struktury diecezji katowickiej i duszpasterzował w tutejszej parafii. Promował sztukę i kulturę. Jako miłośnik książki wraz z innymi inicjował powstanie Biblioteki Śląskiej – przypomniał abp Skworc.
- Ks. Józefa Czempiela – również współpracownika tych samych biskupów – można scharakteryzować syntetycznie i zwięźle: duszpasterz i społecznik! I tych dwóch jego charyzmatów doświadczyła robotnicza parafia Wniebowzięcia NMP w Wielkich Hajdukach (Chorzów Batory), gdzie inspirowany Katolicką Nauką Społeczną otaczał roztropną opieką bezrobotnych i kierował ruchem abstynenckim w całej diecezji – zauważył hierarcha. Przypomniał również w kontekście obchodów 100-lecia I powstania śląskiego, że bł. ks. Czempiel był autorem książki o prawie do języka ojczystego w świetle chrześcijaństwa, która ukazała się drukiem w okresie plebiscytowym.
Podczas Eucharystii miała miejsce prezentacja odremontowanych organów. – Praca nad nimi trwała równy rok – mówił Marek Moćko, organmistrz wykonujący prace przy instrumencie. Możliwości instrumentu zaprezentował natomiast Michał Duźniak z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Ks. Emil Szramek oraz ks. Józef Czempiel zostali wyniesieni do godności błogosławionych przez papieża Jana Pawła II w Warszawie podczas VII pielgrzymki do Ojczyzny, 13 czerwca 1999 r. W sumie papież ogłosił wówczas 108 błogosławionych męczenników zamordowanych podczas II wojny światowej. Obaj kapłani czynnie działali na terenie ówczesnej diecezji katowickiej, tworząc jej struktury zarówno administracyjne, jak i duszpasterskie.
Poniżej galeria zdjęć.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...