Sąsiedzi Szekspira

Przedstawienia inspirowane twórczością Williama Szekspira zdominują V Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi", który rozpocznie się w poniedziałek w Lublinie. Wystąpią zespoły z Polski, Białorusi, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Festiwalowe spektakle prezentowane będą w różnych miejscach miasta - w namiocie cyrkowym na Placu Litewskim, na ulicach, scenie plenerowej w Ogrodzie Saskim, w sali teatralnej Centrum Kultury "Chatka Żaka".

"Festiwal +Sąsiedzi+ jest skierowany do jak najszerszej publiczności, a teatr elżbietański też się odwoływał do takich emocji populistycznych, jego publiczność stanowili zwykli ludzie" - powiedział dyrektor festiwalu Witold Mazurkiewicz.

Jak dodał, festiwal stwarza okazję, by twórczość teatralną włączyć w rytm życia miasta i aby mieszkańcy zetknęli się z nią także mimochodem, przypadkiem, kiedy będą przechodzić ulicą.

Na festiwalu można będzie zobaczyć m.in. sztuki Szekspira w konwencji teatru lalkowego. Słowacki Teatr Lalkowy Żylina pokaże spektakl "Otello", a białoruski Obwodowy Teatr Lalek z Grodna zaprezentuje "Sen nocy letniej". Marionetki, obok aktorów, pojawią się też w spektaklu "Romeo i Julia" Teatru Anpu z Czech.

Kombinację szekspirowskich dramatów ("Burzy", "Snu nocy letniej", "Romea i Julii", "Hamleta") pokaże ukraiński Teatr Voskresinnia ze Lwowa. W przedstawieniu "Spotkać Prospera" aktorzy wcielają się w role różnych szekspirowskich bohaterów, ale nie wypowiadają słów - tekst zastępują bowiem akrobacje cyrkowe, taniec, skomplikowane dekoracje, muzyka, efekty specjalne z ogniem, fajerwerkami, wstęgami.

"Dwie historie miłosne", spektakl o spotkaniu dwóch bohaterek Szekspira - Ofelii i Lady Makbet - pokaże Stowarzyszenie Pełna Kultura z Rzeszowa. Monologi i wyznania obu bohaterek, jak zapowiadają organizatorzy, splatają się w przedstawieniu w jedną piękną i trudną opowieść o sile miłości, która dla obu kobiet była twórcza i destrukcyjna zarazem.

Szekspirowskiego "Hamleta" w konwencji teatru ulicznego zaprezentuje Teatr Tulave ze Słowacji. Dramatyczna historia Hamleta łączy się i przeplata w spektaklu z historią grupy teatralnej ulicznych komediantów, w której nie brak humoru i zabawnych scen.

Festiwal potrwa do piątku. Spektaklom teatralnym towarzyszyć będą wieczorne koncerty w klubie festiwalowym. W poniedziałkowy wieczór podczas uroczystego otwarcia festiwalu z koncertem jazzowych aranżacji utworów Fryderyka Chopina wystąpi zespół Włodzimierz Nahorny Sextet.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama