Po raz 20. w Krakowie odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Pokazy spektaklów festiwalowych oraz warsztaty "Kraków Tańczy!" będą się odbywały od 21 do 28 lipca w zabytkowych miejscach krakowskiego Starego Miasta oraz w Domu Harcerza.
Tematem przewodnim edycji jubileuszowej będą bajki, baśnie i legendy. - Taniec dworski w Krakowie ma się dobrze. Przez te wszystkie lata funkcjonowania festiwalu udało nam się wypracować specyficzną, typowo krakowską formułę jego działalności, odróżniającą się od imprez tego typu w innych krajach - mówiła dziś Romana Agnel, szefowa festiwalu, kierująca zarazem baletem Cracovia Danza. - Dzięki tegorocznemu programowi będziemy mogli się przenieść w świat baśni i legend, w świat naszych marzeń - dodała szefowa festiwalu.
Premierowy spektakl "Pan Twardowski. Ale bajka!" do muzyki Stanisława Moniuszki zostanie wystawiony 22 lipca w teatrze Variété oraz 28 lipca na Rynku Głównym na zakończenie festiwalu. - Wybór autora muzyki jest nieprzypadkowy, gdyż tegoroczna edycja festiwalu zbiega się z obchodami Roku Moniuszkowskiego. Staramy się pokazywać nie tylko tańce ze świata, lecz także te, które łączą się z naszą kulturą, pokazują nasze dziedzictwo kulturowe, szczególnie krakowskie - mówiła szefowa festiwalu.
Bajkowymi elementami będą także wieczorne spektakle na Rynku Głównym - "Metamorfozy. Kot w butach", przygotowany przez renomowanego choreografa francuskiego Pierre-François Dollè oraz tancerkę Irène Fest (27 lipca), oraz legendy hinduskie przedstawione przez tancerkę Alaknandę i zespół Samskrit "Znad Jamuny i Gangesu" (28 lipca).
Bardzo ważną częścią festiwalu są warsztaty "Kraków Tańczy!", które tym razem będą się odbywały w Domu Harcerza. - 13 renomowanych wykładowców z różnych krajów świata będzie prowadziło 11 kursów. Tegoroczną nowością będzie kurs tańców w stylu empire, panującym na początku XIX w. - poinformowała R. Agnel.
Dokonania artystyczne festiwalu oraz występujących w jego trakcie artystów zaprezentowano na przygotowanej przez Tomasza Korczyńskiego wystawie fotograficznej "Kalejdoskop barw tańca", którą można oglądać w Holu Kamiennym Pałacu Wielopolskich, będącego siedzibą władz Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...