W Szafarni trwają "Wakacje z Chopinem" - coniedzielne spotkania z muzyką i… słowem genialnego kompozytora.
Warto przeznaczyć jedną lub kilka wakacyjnych niedziel na wycieczkę do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Tej Szafarni, w której młodziutki Fryderyk spędzał wakacje roku 1824 i 1825; gdzie chłonął atmosferę i muzyczną tradycję ludową, i gdzie świetnie się bawił.
Ośrodek Chopinowski kolejny raz zaprasza na letni cykl bezpłatnych koncertów, z udziałem znakomitym pianistów, a także aktorów Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Każdy koncert bowiem składa się z programu muzycznego i fragmentów listów Chopina oraz jego humorystycznych notatek, zawartych w tzw. "Kurierze Szafarskim" (był to zabawy periodyk, redagowanym przez niego wraz z dziećmi swych gospodarzy - rodziny Dziewanowskich).
- Myślę, że to bardzo dobry czas na spędzanie wakacyjnych niedziel. Zapraszamy do nas w południe, aby wysłuchać godzinnego recitalu przeplatanego słowem. Nasi artyści to przede wszystkim pianiści polscy, ale mamy też gościa z Włoch - Alessandro Venę, który tak jak my, kocha twórczość Chopina i bardzo chciał wystąpić w Szafarni, miejscu związanym z kompozytorem. Dodatkowo, po każdym koncercie zapraszamy do degustacji chleba, podobnego do tego, który jadał Fryderyk Chopin, ze smalcem, ogórkami. Zaproponujemy też kawę żołędziową, taką, jaką pijał nasz kompozytor - mówi dr Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.
W najbliższą niedzielę, 28 lipca z recitalem chopinowskim wystąpi Paweł Kamasa, natomiast listy kompozytora do rodziny i przyjaciół zaprezentuje aktorka Matylda Podfilipska, z toruńskiego teatru. W programie koncertu m.in.: Barkarola Fis-dur op. 60, Polonez-Fantazja As-dur op. 61, mazurki op. 63 oraz Ballada f-moll op. 52. To utwory pochodzące ze szczytowego okresu twórczości Fryderyka Chopina.
W harmonogramie sierpniowych koncertów znalazły się recitale: Alessandro Veny, młodziutkich laureatów 27. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, a także Beaty Bilińskiej i Rafała Błaszczyka (koncert plenerowy). Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 12.15 i są bezpłatne, dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Warto pamiętać, że zaglądając do Szafarni, jesteśmy też na Szlaku św. Jakuba. - Zawsze podkreślam, że Chopin był na Camino, chociaż o tym nie wiedział… Szlak Jakubowy pokazuje, że poznając zabytki kultury chrześcijańskiej, poznajemy jednocześnie najcenniejsze zabytki kultury polskiej. Kto przemierza ten szlak, "spotyka" też ślady wielkiego polskiego kompozytora - zwraca uwagę dyrektor Agnieszka Brzezińska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.