Festiwal Viva Flamenco w Łodzi

Bezkrwawa corrida, wystawy, wernisaże, warsztaty: taneczne, muzyczne, edukacyjne i językowe, koncerty, projekcje filmowe, spektakle teatralne i festiwal kulinarny - to niektóre pozycje programu 9. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej "Viva Flamenco".

Impreza rozpocznie się w Łodzi w piątek 16 lipca. Przez dziesięć festiwalowych dni folklor Andaluzji i taniec flamenco zagoszczą na łódzkich ulicach, w kawiarniach, teatrach i galeriach. Organizatorzy zaplanowali w sumie ponad 40 imprez. Największą atrakcją imprezy będzie występ duetu tancerzy Noelia Sabarea - Mario Lopez w programie Compana de Algeciras.

"To wielkie wydarzenie dla wszystkich miłośników flamenco i kultury iberyjskiej. Artyści w swoim kraju uchodzą za prawdziwe gwiazdy. Styl ich tańca jest tak wyjątkowy, że wiele prestiżowych szkół korzysta z opracowanych przez nich układów choreograficznych" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Małgorzata Wilczyńska.

Trzygodzinny występ wyjątkowego duetu odbędzie się w sobotę 17 lipca w Teatrze Nowym. Tancerzom akompaniować będą muzycy zespołu Tres Antonios: Antonio Peralta "El Kuko" (gitara), Antonio Carrasco (śpiew) i Antonio Murata "El Shuster" (cajon).

Oprócz występu w Teatrze Nowym Noelia Sabarea i Mario Lopez w trakcie festiwalu poprowadzą też warsztaty taneczne.

Ważnym elementem tegorocznej imprezy będzie Festiwal Kulinarny. Będą dni kuchni: hiszpańskiej (17 lipca), meksykańskiej (18 lipca) i indyjskiej (25 lipca) oraz "Grande Finale" na Rynku Manufaktury, czyli wspólne gotowanie i degustacja paelli, fajity oraz tortu finałowego.

"Kucharze i barmani z łódzkich restauracji i pubów zaprezentują potrawy oraz drinki, którymi najczęściej raczą się mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego i krajów hiszpańskojęzycznych. Będzie można skosztować paelli, tortilli, sangrii i wielu innych wspaniałych specjałów" - poinformowała Wilczyńska.

26 lipca z Palcu Wolności na Rynek Manufaktury przemaszeruje bezkrwawa corrida - kolorowa parada, w której uczestniczyć będą m.in. szczudlarze, clowni i mimowie.

"Nie będzie walk byków, ale będzie dużo muzyki i dobrej zabawy" - zapewnił rzecznik festiwalu Michał Kaźmierczak.

W programie tegorocznego festiwalu znajdzie się także panorama kina iberyjskiego. Widzowie w kinie "Kinematograf" będą mogli obejrzeć prawie 20 filmów (m.in. "Iberia", "Przerwane objęcia", "Ja też!", "Barcelona", "Droga mleczna", "Gorzkie mleko") w cyklu "Hiszpańskie motywy". W Fabryce Sztuki odbędzie się pokaz hiszpańskich horrorów.

Po raz kolejny odbędzie się też "Lipcówka", czyli cykl wycieczek po Łodzi przygotowanych przez organizatorów wspólnie z kołem PTTK.

Szczegółowy program festiwalu jest zamieszczony na stronie internetowej www.vivaflamenco.pl

Honorowy patronat nad imprezą objęli: ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent Łodzi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama