W Centrum Expo Kraków zainaugurowano dzisiaj czterodniowe 23. Międzynarodowe Targi Książki. Goście targowi, wśród nich wiele młodzieży przyjeżdżają licznie, nie tylko z Krakowa.
Jesteśmy już szósty raz na targach - mówią uczniowie szkoły z Sułkowic. Widzę, że jest tu dużo ciekawych książek - dodaje Agata z klasy IV. Przyjechała także grupa uczniów ze Stalowej Woli.
Już od samego rana swoje książki na stoisku C28 benedyktyńskiego Wydawnictwa Tyniec podpisywał o. Leon Knabit. Była wśród nich także nowość pt. "Widziane z Tyńca", zawierająca felietony publikowane od kilku lat pod tym tytułem na łamach krakowskiego "Dziennika Polskiego". Niektórzy, szczególnie młodzi czytelnicy prosili o podpis autora na zakładkach książkowych.
- Tysiącletni prawie Tyniec znajduje się granicach Krakowa już niemal od pół wieku. Problemy miasta i jego mieszkańców są nam w opactwie bliskie, choć nie wszystkie nas jednakowo dotykają. Na przykład nie ma u nas smogu, a ogrzewamy i palimy ekologicznie. Solidaryzujemy się wszakże z tym, co się dzieje wokół nas i chcemy służyć miastu pokorną pomocą w ukazywaniu, a może i wskazaniu na możność rozwiązywania aktualnych problemów. Sprawy Krakowa i nie tylko, widziane są z Tyńca z pewnej perspektywy i może łatwiej jest o obiektywizm, choć piszący jest mnichem, co z góry określa jego pozycję. Czterdzieści lat temu św. Jan Paweł II mówił o Krakowie, "w którym każdy kamień i każda cegła jest mi droga". Łączymy się z tym wyznaniem wszyscy krakowianie - i urodzeni i przybysze. To jest nasze kochane miasto. Mimo smoka i mimo smogu - określił o. Leon przesłanie swych felietonów. - Zamierzam stać a raczej siedzieć na targowym posterunku przez wszystkie dni - dodał znany benedyktyn.
Wydawnictwo Tyniec wydaje także wiele dzieł literatury monastycznej. Powodzeniem cieszą się m.in. komentarze biblijne o. Piotra Rostworowskiego, wpierw przeora benedyktynów, potem zaś przełożonego wspólnoty kamedułów na krakowskich Bielanach.
Jezuickie wydawnictwo WAM przywiozło z kolei na targi książkę Piotra Legutki, Pawła Nowakowskiego i Sylwestra Szefera „Marzyciele. Oni wyśnili niepodległość”. To sylwetki mniej lub bardziej znanych osób, które stały się wcześniej kanwą fabularyzowanego serialu dokumentalnego, emitowanego w TVP Historia.
Uwagę zwracały także książki o tematyce religijnej oprawne w artystyczne, wykonane ze skóry oraz posrebrzanej i pozłacanej miedzi w pracowni rodzinnej "Petrus-Libri" z Ciechocinka. - To książki kolekcjonerskie, oprawiane przeważnie w kilkudziesięciu egzemplarzach każdego wzoru. W tych pięknych oprawach znajdują się: „Pismo Święte” w kilku językach m.in. po polsku, hiszpańsku i słoweńsku oraz modlitewniki a także sentencje Jana Pawła II.
Godziny otwarcia targów odbywających się przy ul. Galicyjskiej 9: czwartek 24 października - od godz. 10 do 17, w piątek i sobotę 25 i 26 października od godz. 10 do 19, w niedzielę 27 października od godz. 10 do17.
Szczegółowy program targów jest dostępny pod adresem internetowym: www.ksiazka.krakow.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.