Lourdes, Santiago de Compostela, Fatima, Góra św. Patryka... - w naszym konkursie mogli Państwo wygrać komplet 4 płyt DVD z filmami o najwspanialszych miejscach pielgrzymkowych. Fundatorem nagród była firma Epelpol.
Sanktuarium w Fatimie, choć dość młode względem innych cudownych miejsc, jest niezwykle popularnym celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu maryjnego. W 1917 roku trojgu pastuszkom z Fatimy objawiła się Matka Boska i przekazała im trzy tajemnice zwane później fatimskimi. Kościół katolicki uznał te objawienia za cud w 1930 roku. Już od roku 1927 przybywały do Fatimy zbiorowe pielgrzymki z innych krajów. W latach 1928-1953 w miejscu objawień wzniesiono bazylikę Matki Bożej Różańcowej, tam też pochowane są dzieci, które były świadkami cudu - Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos. Każdego roku do Fatimy przybywa ponad 5 milionów pątników ze wszystkich kontynentów, szukających tu pocieszenia i spełnienia modlitw.
Tom II - Lourdes i Saintes Maries de la Mer
Odosobniona Góra św. Patryka (765 m n.p.m.) o stożkowatym kształcie leży w zachodniej części Irlandii w hrabstwie Mayo. Według wierzeń, święty spędził na niej 40 dni, modląc się i powstrzymując od jedzenia w czasie Wielkiego Postu w 441 r. Legenda głosi, że przy tej okazji przepędził wszystkie węże z wyspy. Od wieków jest to miejsce corocznych pielgrzymek, początkowo odbywających się 17 marca w dniu patrona, później, ze względu na trudne warunki pogodowe, przeniesionych na ostatnią niedzielę lipca. Pątnicy pokonują trudną, kamienistą trasę, część z nich idzie boso, aby osiągnąć wierzchołek z wybudowaną w 1905 roku kapliczką. Popularność miejsca sprawiła, że od kilku lat Msza z góry św. Patryka jest celebrowana przez biskupa i transmitowana w telewizji.
Lourdes to miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów. Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodek kultu maryjnego i cel pielgrzymek. Sanktuarium odwiedzane jest rokrocznie przez 6 mln osób z całego świata. Według nauki kościoła rzymsko-katolickiego 11 lutego 1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża.
Tom III - Santiago de Compostela i El Rocio
W roku 1874 w tym miejscu wzniesiono statuę Madonny z Lourdes, potem neogotycką bazylikę. Sama Bernadette Soubirous wstąpiła w 1866 roku do klasztoru Nevers, a w 1933 r. została kanonizowana. W Lourdes znajduje się źródło, którego wody uznawane są za lecznicze. Jego cudowne działanie udokumentowano kilkudziesięcioma cudami medycznymi.
Saintes Maries de la Mer, czyli Święte Marie z Morza, to małe miasteczko na wybrzeżu Prowansji we Francji. Słynie z odbywającego się 24 maja Święta Sary. Sara jest nieoficjalną świętą romskich chrześcijan. Była cyganką, która uratowała trzy umierające Marie - Marię Magdalenę oraz matki uczniów Jezusa - Jana i Jakuba. Zostały one wygnane i wypłynęły z Aleksandrii a ich statek zaczął tonąć u wybrzeży południowej Francji przy ujściu Renu do Morza Śródziemnego. Sara, dowiedziawszy się od ocalonych o zmartwychwstaniu Chrystusa, przyjęła chrzest. Od tej pory dziesiątki tysięcy Romów ciągnie corocznie do Saintes Maries de la Mer czcić swą patronkę, a Kościół Katolicki, choć nie uznał świętości Sary, uznał święto, w czasie którego posąg Sary jest wyprowadzany z krypty do morza.
Tom IV - Kevelaer i Kalwaria Zebrzydowska El Rocio to niezwykle popularne miejsce pielgrzymkowe w Hiszpanii związane z kultem maryjnym. Małe miasteczko na południu Hiszpanii raz do roku przyciąga milion chrześcijan nie tylko z Andaluzji ale także z całej Europy. Tradycja pochodzi z początku XV wieku, gdy myśliwy z miejscowości Villamanrique ujrzał w Parku Donan w pniu drzewa postać Świętej Marii. W tym miejscu powstał monumentalny kościół dominujący nad całą okolicą, otoczony domami modlitewnymi bractw chrześcijańskich z całej Hiszpanii. Każdego maja do El Rocio zjeżdżają tłumy Hiszpanów przebranych w tradycyjne stroje andaluzyjskie, podróżują konno i wozami, aby oddać cześć Madonnie po Rosie poszukując odkupienia, pomocy czy uzdrowienia.
Santiago de Compostela to od średniowiecza znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek. Do Santiago de Compostela, które było w tamtym czasie jednym z trzech głównych celów średniowiecznego pątnictwa, wyruszali ludzie wszystkich stanów. Pielgrzymowali z całej Europy, a szlaki pielgrzymów zwane Drogami św. Jakuba oznaczane były muszlami. Najlepiej zachowany szklak mierzy 750 km, wiedzie z Francji i został wpisany na listę UNESCO.
Poza wspomnianymi wcześniej miejscami, w IV części cyklu, realizatorzy przybliżyli historię Kalwarii Zebrzydowskiej i niemieckiego Kevelaer. Mieliśmy dla Państwa 3 komplety wymienionych wyżej płyt, ufundowane przez ich dystrybutora, firmę Epelpol. Otrzymują je:
Dorota Terenda z Wrocławia, Barbara Jakowuk z Siemiatycz i Danuta Ozga z Katowic
Gratulujemy, nagrody jeszcze dziś wyślemy pocztą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.