Dziś święto górnicze, wspomnienie św. Barbary - patronki górników. W całym regionie górnicze orkiestry budzą mieszkańców i przypominają o święcie tych, którzy pracują na kopalniach.
Górnicza Orkiestra Kopalni Wieczorek tradycyjnie obudziła dziś mieszkańców katowickiego Nikiszowca. W tej wyjątkowej dzielnicy dziś swoje studio wyjazdowe ma też Radio eM. Od 7.00 do 13.00 nadajemy z Muzeum Historii Katowic.
Naszymi gośćmi będą osoby związane z Nikiszowcem. Porozmawiamy o barbórkowych tradycjach i kulcie św. Barbary. Nie zabraknie też barbórkowych anegdot, które opowie nam Jurek Ciurlok. Z kolei dr Tomasza Rożka zapytamy o przyszłość węgla. Zapraszają Marta Sudnik-Paluch i Robert Passia.
Górnicza orkiestra bladym świtem zrobiła też pobudkę przed domem abp. Wiktora Skworca.
Po mini koncercie metropolita katowicki pobłogosławił górników zebranych przed swoim domem:
Barbórka to tradycyjne święto górnicze, obchodzone zawsze 4 grudnia, w dniu św. Barbary. Poza górnikami świętują także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą Mszą św. w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.