Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza do wzięcia udziału w Festiwalu „Baśniowy świat” Stanisława Jachowicza.
Będzie to pierwsza edycja wydarzenia, które w zamiarze jego głównego organizatora, czyli Tarnobrzeskiego Domu Kultury, ma stać się doroczną imprezą, która na stałe znajdzie się w kalendarzu kulturalnym Tarnobrzega.
Gorącym orędownikiem zorganizowania festiwalu dedykowanego Stanisławowi Jachowiczowi, poecie, pisarzowi, pedagogowi, filantropowi, urodzonemu w Dzikowie (dzisiaj dzielnica Tarnobrzega) był prezydent miasta Dariusz Bożek. Zachęceni jego pomysłem pracownicy TDK pod koniec ubiegłego roku przygotowali projekt festiwalu, który rozrósł się do obecnych rozmiarów, obejmując szereg różnorodnych wydarzeń.
- Program rozszerzyliśmy o kilka innych dziedzin, a pozwoliła nam na to dotacja przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal pierwotnie miał się odbyć w pierwszej połowie tego roku, ale z uwagi na obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią spowodowaną przez koronawirus, zdecydowaliśmy o jego przesunięciu na koniec listopada. I niestety z tych samych powodów, postanowiliśmy, że wiele wydarzeń festiwalowych odbędzie się online - mówi Renata Domka z TDK.
Na początek TDK ogłosił trzy konkursy - literacki, teatralny i plastyczny.
Nad konkursem literackim, w ramach którego uczestnicy mają napisać bajkę na motywach powiastek Stanisława Jachowicza, czuwa Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka. Skierowany jest do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich. Regulamin można znaleźć TUTAJ.
Termin składania prac upływa 20 listopada tego roku.
Druga propozycja adresowana jest do uczniów szkół podstawowych, którzy maja przygotować inscenizację teatralną.
- Spektakle muszą być oparte na utworach Jachowicza. Inscenizacje mogą być prezentacją własnych scenariuszy, ale także adaptacją scenariuszy już publikowanych i znanych (regulamin można znaleźć na stronie TDK - TUTAJ). Złoszenia przyjmujemy tylko do 20 listopada - zaznacza Renata Domka. - Naturalnie zdajemy sobie sprawę, że wobec wprowadzanych przez rząd kolejnych obostrzeń, w tym zmiany trybu pracy szkół, mogą pojawić się realne problemy z przygotowaniem spektakli. Na razie nie rezygnujemy, zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie.
Celem trzeciego konkursu - plastycznego - jest wykonanie ilustracji do wybranych bajek, wierszy autorstwa patrona festiwalu. Skierowany jest do uczniów wszystkich szkół, a jury zgłoszone prace będzie oceniać w czterech kategoriach wiekowych. Ilustracje należy składać do 19 listopada br. Regulamin również na stronie TDK - TUTAJ.
Na laureatów czekają nagrody, stworzone specjalnie na festiwal, i jak zapewnia Renata Domka, są bardzo ciekawe i oryginalne.
Obok konkursów w programie festiwalowym znalazły się warsztaty plastyczne, które poprowadzi Joanna Zając-Slapničar, artystka malarka z Żywca, które odbędą się w formie online, podobnie jak wykład Iwony Rusek, współinicjatorki całego wydarzenia, która przybliży postać i dokonania Stanisława Jachowicza. Będzie je można obejrzeć na stronie TDK oraz na jego fanpage’u na Facebooku.
- W planach są także inne wydarzenia, ale na razie niech pozostaną niespodzianką. O wszystkim będziemy na bieżąco informować na naszej stronie, na Facebooku oraz poprzez lokalne media - dodaje Renata Domka.
Zakończenie i podsumowanie, które w pierwotnych planach miało być wielką, radosną fetą, z uwagi na sytuację spowodowana pandemią COVID-19, będzie miało skromniejszą formę i odbędzie się również w bezpieczniej formie, czyi online.
Organizatorzy festiwalu zadbali o jego logotyp, który przygotowała Joanna Zając-Slapničar.
- Oparła się na najbardziej znanej bajce Jachowicza - „Chory kotek”, bo kto w Polsce, czy to mały, czy to duży, nie zna chorego pana kotka? - stwierdza z uśmiechem Renata Domka. - Na naszym logotypie pan kotek będzie już zdrowy. Ma stać się znakiem rozpoznawczym festiwalu.
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Tarnobrzega.
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących w Funduszu Promocji Kultury.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.