Przy okazji 250. rocznicy urodzin i chrztu Ludwiga van Beethovena amerykańscy obrońcy życia przypomnieli, że matka przyszłego kompozytora – Maria Magdalena (z domu Keverich) – gdy była w ciąży – rozważała aborcję. Opowiada o tym krótkometrażowy film „Crescendo”, oparty na jej pamiętniku.
Nakręcony kilka lat temu w Niemczech „Crescendo” zdobył dotąd 15 międzynarodowych nagród i został nazwany „najpotężniejszym filmem pro-life tego typu”. Producentami trwającego 15 minut dzieła są Eduardo Verastegui („Bella”, „Mały chłopiec”, „Cristiada”), Jason Jones i Pattie Mallette (matka Justina Biebera). Mallette miała osobiste powody, by zaangażować się w tom przedsięwzięcie: również stanęła w obliczu presji, aby zabić swe nienarodzone dziecko, które wyrosło ostatecznie na sławną gwiazdę muzyki pop. Film można zobaczyć na You Tube.
Brzemienna bohaterka filmu, podobnie jak wiele kobiet, które są ofiarami przemocy, zastanawia się: „Jaka dobra matka mogłaby chcieć wychować dziecko w takim dysonansie?”. Lejtmotywem całego filmu jest właśnie „fałszywa nuta”, która przeszkadza oczekującej matce w „symfonii życia”.
„Kobietom często mówi się, że nie mogą wychowywać dziecka w obecnej sytuacji – czy to z powodu nadużyć, pieniędzy, czy ze względu na ich wiek lub wykształcenie. Ale życie ich dziecka jest zawsze ważniejsze niż którekolwiek z tych rzeczy, a aborcja nie usuwa przeszkód, z którymi zmaga się kobieta - tylko przysparza nowych” – tłumaczą obrońcy życia z organizacji LiveAction.
„Każda kobieta, która wybiera życie lub śmierć dla swojego nienarodzonego dziecka, zmienia świat. Świat tych, którzy wybierają aborcję, nigdy nie będzie taki sam. Trauma aborcji może narazić ich na zwiększone ryzyko depresji, nadużywania alkoholu i narkotyków, a nawet samobójstwa. Przyszłość tych, którzy wybierają życie, bez względu na ich zmagania, jest otwarta na możliwości, jakie stwarza nadzieja i radość, niezależnie od tego, czy przekazują dziecko w adopcji, czy same wychowują swoje dziecko” – konkludują działacze pro-life, wskazując na Marię van Beethoven, która wybrała życie dla swojego dziecka i zmieniła świat. „Każde dziecko, bez względu na okoliczności swojego poczęcia lub trudności, z którymi borykają się rodzice, ma potencjał, aby zrobić to samo” – zaznaczają.
Maria Magdalena van Beethoven z domu Keverich urodziła się 19 grudnia 1746 w Ehrenbreitstein, wiosce nad Renem (obecnie część Koblencji). Była najmłodszą z sześciorga dzieci. 30 stycznia 1763 wyszła za mąż za Johanna Georga Leyma, który zmarł w 1765 r. 12 listopada 1767 roku poślubiła Johanna van Beethovena, muzyka dworskiego. Ludwig Beethoven urodził się prawdopodobnie 16 grudnia 1770 roku w Bonn jako drugie z siedmiorga dzieci, z których tylko troje przeżyło niemowlęctwo. Przyjął chrzest 17 grudnia 1770 roku w kościele św. Remigiusza.
Maria zmarła w Bonn w 1787 roku na gruźlicę, w wieku 40 lat. W miejscu jej urodzenia jest dziś muzeum Mutter-Beethoven-Haus.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.